İncir ve Faydaları

  • 14 Aralık 2010
  • Yorum Yaz
  • 5.846 kez incelendi.
İncir ve Faydaları

İncir Ağacı ve İncirin Faydaları

İncir, dutgiller (Moraceae) familyasından anavatanı Akdeniz kıyıları olan yaprakları geniş ve dilimli bir ağaç ya da ağaççığa ve onun meyvesine verilen isimdir. Diğer isimleri Yemiş, Ficus carica, Fig, Figue olarak bilinir.

Çok lifli bir besin olan incir A, C ve B vitaminlerinin yanında sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir mineralleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca, özellikle kuru incirde omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ve protein bulunur.

Meyvelerinin besin değeri yüksektir. Meyvelerin bileşimini %30-40 şeker, A,B,C vitaminleri oluşturmaktadır. sifalibitkileriniz

İncirin Bilinen Yararları

Kabızlığı giderir. Basura iyi gelir. Bağırsakları yumuşatır. Nekahat devresini kısaltır. Kansere karşı koruyucudur. Mide tembelliğini tedavi eder. Nezle ve sıtmada da kullanılır. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Halsizliğe ve unutkanlığa iyi gelir. Kuru incir kan yapıcı etkinliktedir. Vücudu ve sinirleri kuvvetlendirir. Özellikle Kuru incir balgam söktürür. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Lapası, yanık ağrılarını keser. Dallarından akan süt, nasır ve siğilleri giderir. Bronşları yumuşatır. Bronşit, öksürük ve boğaz ağrılarında faydalıdır. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirimi hızlandırır ve kolaylaştırır. Bakteri ve virüslerin çoğalmasını önleyerek hastalıklara karşı direnci arttırır. İçeriğindeki fosfor ve kalsiyum sayesinde kemik ve diş sağlığı için yararlıdır. Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcıdır. Kuru incirdeki omega-3 kolesterolü azaltmakla birlikte beyin ve kalp sağlığı içinde faydalıdır.

İncir Nasıl Kullanılır?

İncirin meyvesi yaş ve kurutularak yenebilir, reçeli ve kompostosu yapılır.  Kuru incir kalori, protein, potasyum, kalsiyum ve demir açısından daha besleyicidir. Yapraklarındaki süt, “incir sütü” olarak bilinir ve halk arasında siğillere karşı kullanılır.

Meyvelerinden hazırlanan infusyon özellikle çocuklarda kullanılabilen bir müshildir. Türün taze yaprakları ise, lapa halinde yaralara karşı tedavide halk ilacı olarak kullanılagelmiştir.

100gr Taze incir : 75-80 kalori

100gr Kuru incir kalori : 250 kalori

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.