Isırgan Otu ve Faydaları

Isırgan Otu ve Faydaları

Isırgan Otu Kullanımı ve Faydaları

Isırgan (Urtica), ısırgangiller (Urticaceae) familyasından ilkbahar aylarında yetişip çiçek açan, her tarafı sert tüylerle kaplı bir yıllık veya çok yıllık bir evcikli otsu bitkidir. Diğer isimleri Urtica membranacea, Urtica dioica olarak bilinir.

Tüylerinin içeriğinde formik asit vardır. Sürüldüğü yeri kaşındırır ve yakar. Tohumları da kullanılır.

Toplanması: Baharın başından sonbaharın sonuna dek toplanabilir. Kuru, gölge ve havadar yerlerde ince bir şekilde serilerek kurutulur. Kökler ise son baharda çıkarılıp, iyice temizlendikten sonra kurutulur. Tohumları ise Temmuz – Ağustos döneminde toplanır. Kuru ve nemsiz yerlerde saklanabilir.

Isırgan Otunun Bilinen Yararları

Balgam söktürücüdür ve iştah açar. Sivilcelere iyi gelir. Aybaşı halini düzenler. Burun kanamasını keser ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Böbrek taşlarına iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. İdrarı arttırır ve kanı temizler. Vücuda zindelik ve enerji verir. Tansiyon düşürücü etkisi vardır. Pankreas üzerine uyarıcı etki yapar. Egzama ve çıbanlara karşı faydalıdır. Kan sekerini düşürmeye yardımcı olur. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır.

Göğsü, böbreği ve karaciğeri temizler. Böbrek kumlarını dökmeye yardım eder. Romatizma ve mafsal ağrılarına iyi gelir. Kuyruk sokumundaki kil dönmelerine lapası iyi gelir. Gargarası nefesi temizler, cilt temizliğinde de yararlıdır. Siyatik, romatizma hastalarına ısırgan banyoları iyi gelir. Grip ve soğuk algınlıklarına karşı koruyucu olarak kullanılır. Isırgan otu çayı ile saçlar yıkandığında canlanır ve parlar. Kepeği önler. Dıştan tatbik edildiği zaman, iç organlarda biriken kanı çeker. Sulu gözleri rahatlatır, saman nezlesinin semptonlarını hafifletir. Mide ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir. Tohumları immün sistemi güçlendirici olduğundan yaşlılara iyi gelir.

İdrar yolları hastalıkları, enfeksiyonları ve idrar tutukluğunu düzeltir. Haricen tatbik edildiği zaman, dalak hastalıklarına ve çıbanlara da faydalıdır. sifalibitkileriniz. Ayak damarları ve kroner damar daralmalarına ısırgan kökü banyosu faydalıdır. Prostat büyümesine katkı sağlayan enzimleri baskılayarak tedavisinde yardımcı olur. Akciğer kanserinde ebegümeci ile birlikte %3 oranında basari gösterdiği tespit edilmiştir. Kan temizleyici özelliğinin yani sıra kan yapıcı özelliği de vardır. Bu yüzden sarılık, kansızlık ve ağır kan hastalıklarında faydalı olur.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan otunun gövdesi, yaprakları, tohumları ve kökü kullanılır. Isırganın yemeği de yapılır. Isırganın kökü kaynatılarak saçlar bu su ile yıkanırsa saç dökülmesine, kepeğe ve yağlı saçlara iyi gelir. Mantar zehirlenmelerinde ısırgan otu kaynatılıp içilirse faydası görülür. Romatizma olan yere vurulursa ağrıları azaltır.

Çay: 1 çay kaşığı bitki veya kök 150 ml suda 5 dakika kaynatılıp süzülür. Günde 2 – 3 fincan içilir.

Bitkinin özsuyu: Taze bitki preslenerek elde edilir. Çok çabuk mayalanarak bozulduğundan serin ve kapalı yerlerde ancak çok kısa bir süre saklanabilir. Taze taze hazırlamak gerekmektedir. Günde 3 defa 5 ml(1 çay kaşığı), toplam 15 ml alınabilir.

Banyo: 1 kg. Bitki kökü temizlenip 1 – 2 litre kaynar su ile haşlanır ve 15 dakika demlenir, süzülür.

Tentür: İnce kıyılmış bitki bir kavanoza konarak üzeri %40′ lik alkolle örtülünceye kadar doldurulur 3 hafta bekletilip, süzülür. Günde 3 defa 2,5 – 5 ml, toplam 7,5 – 15 ml alınabilir.

Uyarı: Ağır kalp hastaları, seker hastaları ve böbrek hastaları kullanmamalıdır. Bazı insanlarda mide bulantısı – Bazı insanlarda idrarda zorluk – İçeriğindeki formik asit ve histamin dolayısıyla süründüğünde deriyi acıtır, tahriş eder; bazen de çayı deride rahatsızlık verebilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. esrarengiz dedi ki:

    Mantara iyi gelir miki?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.