Ispanak ve Faydaları

  • 23 Aralık 2010
  • Yorum Yaz
  • 5.904 kez incelendi.
Ispanak ve Faydaları

Ispanak Bitkisi ve Faydaları

Ispanak (spinacia oleracea) Ispanakgiller ailesinden; kış sebzesi olarak yetiştirilen yaprağı etli koyu parlak yeşil, sarımsı yeşil çok sayıda çiçekli tek yıllık otsu bir bitkidir. bir bitkidir. İçeriğinde demir, vitaminler ve enzimler bulunur. A, C, E ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından oldukça zengin bir besindir.

Asya kıtasının orta ve güneybatı bölgelerinin yerlisi olan bu bitki dünyanın birçok farklı bölgesinde gıda olarak tüketilir. İran’dan 11. yüzyılda Araplar tarafından Avrupa’ya (İspanya’ya) götürülmüştür.

Ispanağın Bilinen Yararları

İdrar söktürücüdür. Yorgunluğu giderir. Zihni kuvvetlendirir. Kolesterolü düşürür. Sindirimi kolaylaştırır. Hemoroite (Basur) iyi gelir. Kanser ve veremden korur. Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Sinirleri yatıştırır ve sakinlik verir. Hamilelere ve doğacak çocuğa güç verir. Kansızlığı ve gelişme bozukluğunu giderir. Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini giderir. Yara ve yanıkların iyileşmelerini hızlandırır. Şişmanlık ve şeker hastalığına da faydalıdır. Diüretik, yatıştırıcı ve tonik etkileri de vardır. Yüksek oranda lif içerdiğinden kabızlığa iyi gelir. Kalp adalelerini kuvvetlendirir. Vücudun dayanıklılığını arttırır ve vücuda kuvvet verir. Karaciğer, mide ve pankreas salgılarını uyarıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir. sifalibitkileriniz. Ispanak bitkisi, kansızlığa iyi gelmesinin yanında kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı, ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı da faydalıdır. Yüksek oranda folik asit içermesi sebebiyle gebe kadınların omurganın bir yanının açık olması (spina bifida) hastalığı yüzünden sakat çocuk doğurma riskini en aza indirir.

Ispanak Nasıl Kullanılır?

Ispanak salatalara ve çorbalara katılabileceği gibi yemeği de yapılır. Ispanağı kaynatıp suyunu içmek vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Cilt bakımı için de kullanılır. Ispanak kaynamış süte batırılıp yüze ve boyna maske yapılabilir. Bu maske sivilcelere karşı da yararlıdır. Ispanağın bütün bu yararlarının yanında romatizma, gut hastalığı, eklem iltihabı ve böbrek taşı olanlara tavsiye edilmez.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.