Itır Çiçeği ve Faydaları

Itır Çiçeği ve Faydaları

Itır Çiçeği – Çobaniğnesi ve Faydaları

Itır (Pelargonium), turnagagasıgiller (Geraniaceae) familyasından kumlu topraklarda yetişen, 14-40 cm boylarında, yaprakları güzel kokulu, Haziran-Temmuz aylarında beyaz, pembe ve morumsu renklerde çiçekler açan çok yıllık otsu bir süs bitkisidir.

Uçucu yağ, şeker ve tanen içerir. Toprak altı kısmı etlidir. Taban yaprakları kalp şeklindedir. Çiçek durumu 5-10 çiçeklidir. Çanak yaprakları beş parçalı, kırmızımtrak renklidir. Diğer isimleri Çobaniğnesi, Turnagagası, Leylekgagası, Pelargonium odoratissimum olarak bilinir.

Itır Çiçeğinin Bilinen Yararları

İshali keser. Kanı temizler. Sakinleştiricidir. Cildi güzelleştirir. Nikriste faydalıdır. Boğaz ağrılarını giderir.Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Bağırsak parazitlerini düşürmeye yardımcı olur. Ciltteki yanıkları, egzama ve akne şikayetlerini giderir.

Itır Çiçeği Nasıl Kullanılır?

İshal ve kanama şikayetlerinde haşlanarak çay gibi içilir. Gargarası boğaz ağrılarına iyi gelir. Cilde olan faydası nedeniyle losyon yapımında da kullanılır. Ayrıca, güzel kokusu ve görünüşünden dolayı süs bitkisi olarak kullanımı oldukça yaygındır.

Çay: 2-5 gr. kadar kurutulmuş ıtır yaprağının üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon, günde iki-üç bardak içilebilir. sifalibitkileriniz

Itır çiçeği banyosu: Egzama gibi döküntülü deri hastalıkları, ağır iyileşen yaralar, fistül, ülser ve uçuk tedavisine uygulanmaktadır. Cildin hastalıklı bölgelerine günde bir defa 20 dakika ıtır çiçeği banyosu yapılır.

Uyarı: Hamileliğin ilk 3 ayında kullanımı sakıncalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. HASAN SİVAS dedi ki:

    Çok acil bu çiçekten istiyorum ama nasıl bulabilirim bana yardımcı olun lütfen….

  2. Rabiye Aykaç dedi ki:

    Hasan bey bu çiçekten bauhaus gibi yerlerde bulabilirsiniz gerçekten çok güzel kokan bir çiçek ama faydalarını bilmezdim bende şimdi öğrendim bende bir akrabamdan almıştım.

  3. nesibe dedi ki:

    Antalyada cok var bu cicekten her bahcede cikiyor isteyen varsa gonderebilirim

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.