Kabak ve Faydaları

Kabak ve Faydaları

Kabak ve Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak (cucurbita) Kabakgiller familyasından, meyvası sebze olarak kullanılan, otsu bir bitkidir. Diğer isimleri Zucchini Plant, Cucurbita pepo olarak bilinir.

Kökü saçak şeklindedir. Gövdesi sürüngen, köşeli, ince ve çok uzundur. Üzerinde sert ve kısa tüyler bulunur. sifalibitkileriniz Yaprakları büyük, kaba, tüylü; çiçekleri sarıdır. Meyvesi, etli ve suludur. İçinde kabak çekirdeği denilen pek çok tohum vardır. Sarı renkte çiçekler açan sürüngen bir bitki olan kabak oldukça besleyicidir. Özellikle B1 ve C vitaminleri ile potasyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Ayrıca, bitkisel protein, nişasta ve çinko içerir. Kabak lif açısından da zengin bir besindir.

Kabağın Bilinen Yararları

Kan yapar. Zihin açar. Sinirleri yatıştırır. Yüksek tansiyonu düşürür. Basuru olanlar için faydalıdır. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Cinsel gücü ve doğurganlığı arttırır. Basur ve prostat şikâyetlerini azaltır. Böbrek ve mesane iltihaplarını temizler. İdrar söktürür ve idrar tutukluğunu giderir. Çeşitli mantarların çoğalmasını engelleyici tesiri vardır. Mide ve bağırsaklara yumuşaklık verir, kabızlığı giderir. Helvacı kabağının çekirdekleri bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcıdır. Şeker hastalarına iyi geldiği, kan şekerini düşürücü tesiri olduğu bilinmektedir. Lapası dıştan tatbik edilecek olursa boğaz ağrılarını ve kadınlarda görülen akıntıyı keser. Özellikle yüksek potasyum muhtevası, yüksek tansiyonu ve çeşitli nörolojik hastalıkları olan hastalar için önem arz etmektedir.

Kabak ve Kabak Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Yemeği ve tatlısı yapılır. Kabak tohumu kurutularak kabak çekirdeği adıyla kuruyemiş olarak kullanılır. Kabak, sirke ile birlikte sürülürse uyuz kaşıntılarına iyi gelir. Kabak Çekirdeği, bağırsak kurtlarını felç edici özelliği ile bu parazitleri düşürmeye yardımcı olur. 500 gr kadar kabuksuz kabak çekirdeği balla birlikte yendikten 3-4 saat sonra 30-40 gr kadar hint yağı müsilaj olarak içilirse bağırsak kurtlarını dökmekte çok etkili bir yöntem kullanılmış olur. Lapa haline getirilip boğaza sürülürse boğaz ağrılarını giderir, ayrıca lapası kadınlarda görülen akıntıyı da keser. Lifli ve tok tutan bir besin olan kabak aynı zamanda az kalori içerdiği için diyetlerde de sıklıkla kullanılır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Cengız dedi ki:

    Arkadaşlar ben kayserı lıyım bızım orda kabak çıcegı dolması harıka yaparlar ıçıne bulgur koyarlar cok lezzetlı ocakta pışerken evı mıs gıbı koku yayılır yalnız tarlada sabah erken toplanır geç kalırsan çıçek kendını kapıyor yarın sabah açıyor onu ıçın pazarda satılmıyor pazarcılar gece yola çıkıyor anca koyden ıçı doldurulmus gelecek aynı gun pışıreceksınız herkesın tatmasını önerım

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.