Kafur Ağacı ve Faydaları

Kafur Ağacı ve Faydaları

Kafur Ağacı ve Kafurun Faydaları

Kafur ağacı (Cinnamomum camphora), defnegiller (Lauraceae) familyasından 20–30 metreye kadar yükselebilen, kışın yaprak dökmeyen ve tabii ormanlar meydana getiren bir ağaç türüdür.

Anavatanı Uzakdoğu ve Asya ülkelerinden Güney Çin, Güney Japonya ve Formoza olan Kafur Ağacının, odunu su buharında damıtılarak renksiz ve şeffaf bir yağ olan kafur yağı elde edilir. Kokusu keskin, tadı yakıcı ve acıdır.

Türkiye’nin Marmara, Eğe ve Akdeniz bölgesinin sıcak olan bölgelerinde veya evlerinde yetiştirmek mümkündür.

Kafurun Bilinen Yararları

Öksürüğü keser. Ateş düşürücüdür. Bronşların ifrazatını arttırır. Kan dolaşımını destekler ve kalp yetmezliğine iyi gelir. Uyarıcı etkisi ile kalbi, beyni, sinirleri ve solunum sistemini uyarır. Romatizma, morarma, burkulma ve kas ağrısı şikayetlerini azaltır. İspirto ile karıştırılmış kafur ağrıları ve saçtaki kepeklenmeyi keser. Başta bronşit olmak üzere akciğer hastalıklarında ve soğuk algınlığında faydalıdır. Ateşli hastalıklarda, uyuşturucu maddelerde zehirlenmelerde ve gece terlemelerinde de kullanılır.

Toplanması: Yılın her mevsiminde kafur ağacı kesilerek gövdesi ince kıyılır, ezilir ve damıtılarak eter yağı elde edilebilir.

Kafur Nasıl Kullanılır?

Dahilen ya da haricen kullanılabilir. Ağrı kesici ve mikrop öldürücü etkileri için haricen kullanılır. İspirto ile karıştırılarak saçtaki kepeklenmelere karşı kullanılabilir. sifalibitkileriniz

Uyarı: Kafur yağı veya saf kafur sade olarak kullanmaz, şayet kullanılırsa yakıcı ve iltihap yapıcı özelikleri vardır. Fazla kullanımında şuur kaybı, dengesiz hareketler, tansiyon, titreme, bulantı, kusma, sara, üşüme, korku ve kulak çınlaması gibi etkilere neden olabileceği için fazla kullanılması tavsiye edilmez.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.