Kahve ve Faydaları

Kahve ve Faydaları

Kahve Ağacı ve Kahvenin Faydaları Zararları

Kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) ailesinden Coffea cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyvesinin çekirdekleri kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla yapılan içeceğe verilen ad. Diğer isimleri Coffea, Coffea Arabica olarak bilinir.

Kahve ağacı, Tropikal bölgelerde yetişen, 6-8 metre yüksekliğinde, kışın yaprak dökmeyen bir ağaç olan kahve ağacının meyvelerinin kurutulup kabuklarından ayrılmasıyla elde edilen kahve çekirdeği yüz yıllardır severek tüketilen bir içecek olan kahvenin ana maddesidir. Tohumlarında, kafein alkoloidleri vardır.

Kahvenin Bilinen Yararları

Kalbi kuvvetlendirir. Sindirimi kolaylaştırır. Yarımbaş ağrılarını dindirir. Nikris ağrılarını teskin eder. Cilt kanserine karşı koruyucudur. Astım ve nefes darlığında faydalıdır. Kan dolaşımını ve solunumu hızlandırır. Uykuyu kaçırır, düşünmeyi kolaylaştırır. Moral bozukluğu ve depresyona iyi gelir. Uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve enerji verir. Beyni uyararak dikkati toplamaya yardımcı olur. Boğmaca öksürüğünü keser. sifalibitkileriniz Uyuşturucu maddelerle zehirlenmelerde faydalıdır. İdrar söktürür ve böbrek taşlarını düşürmeye kısmen katkıda bulunur.

Kahve Nasıl Kullanılır?

Kahve çekirdeği kurutulup öğütüldükten sonra suda pişirilerek kahve içeceği elde edilir ve bu şekilde tüketilir.

Kahvenin Bilinen Zararları

Sürekli kahve içmek bağımlılık yapabilir. Uyarıcı etkisi nedeniyle fazla tüketilmesi uykusuzluk, çarpıntı ve sinir bozukluğuna neden olabilir. Yüksek tansiyonu ve basuru olanlara tavsiye edilmez. Ülseri olanlar ve hamileler de içmemelidir. Kabızlık yapabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Jasir dedi ki:

    1 haftaya yakın bir süredir yeşil kahveyi kullanmaktayım her gün 2 bardak içiyorum. Sindirimi hızlandırmaya yardımcı olduğunu farkettim şimdiye kadar.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.