Kategoriler

Reklam

Meta

A B C-Ç D E-F G H I-İ-J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Kaju Fıstığı ve Faydaları

Kaju Ağacı ve Kaju Fıstığı Faydaları

Kaju (Anacardium occidentale ), sakız ağacıgiller (Anacardiaceae) familyasından bir tropikal iklim bitkisi. Brezilya’da yetiştirilip Portekizliler tarafından dünyaya tanıtılmıştır. En yoğun bulunduğu bölge Ekvator çevresidir.

Kaju Fıstığı, İngilizce de ise Cashew olan bu fıstık; Uzakdoğu Asya kökenli bir çeşit fıstıktır. Yer fıstığından farkıda yerde değil bir ağaçta yetişir. Ağaçta ki olgunlaşmış görünümü, kırmızı bir elmayı andırır. Sanki elma, sapından dala tutunmak yerine tam tersine yani çiçekli olan kısmından dala tutunmayı tercih etmiş gibidir ve sap olması gereken yerde isminden de anlaşılacağı gibi ‘j’ harfini hatta daha çok bir böbreği andıran şekliyle meyvenin çekirdeği bulunur. Bu çekirdek ise lezzetle yediğimiz fıstık kısmını oluşturur ve daha sonra fıstık meyveden ayrılarak toplanır. Kaju fıstığı muhteşem tadının dışında besleyiciliği, vücudu güçlendirme ve hastalıklardan koruma özellikleri ile de cashew, benzersiz bir çerez. İçinde kalsiyum, fosfor, betakaroten, riboflavin gibi vücudumuz için çok yararlı maddeler var.


Sponsor Bağlantılar


Kaju meyvesi çabuk çürüdüğünden ekonomik değere sahip değildir. Kaju fıstığının diğer fıstık çesitlerinden daha pahalı olma nedenlerinden biri her iklimde yetiştirilememesi ve her kaju elmasından ancak bir adet kaju fıstığı üretilebilmesidir. sifalibitkileriniz Toplanan kaju elmalarından çekirdekleri ayrılarak üzerlerindeki kabuk çıkartılıp kavrularak yenilir.

Kaju fıstığının bilinen yararları

Kansere karşı direnci arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Adet dönemi gerginliğini azaltır. Sinirlerin ve kalp kaslarının sağlıklı çalışmasını sağlar. İçerdiği potasyum tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir. Özellikle hamilelerde takviyesi gereken demir mineralini içerir. İçerdiği D vitamini kemiklerin güçlü olmasını sağlar, kemik hastalıklarının oluşmasını önler.

İçerdiği magnezyum minerali ile vücudumuzdaki kemik ve sinir dokusunu, kasların çalışmasını ve kalp atışlarını düzenler. Vücut direncinin arttıran, yaraların iyileşmesini sağlayan, sperm hareketlerini arttıran, büyüme, gelişme ve gebelik dönemlerinde etkili olan çinko mineralini içerir. Vücudu hastalıktan koruyan, şeker hastalığının gelişimini engelleyen ve antioksidan olarak nitelenen bir mineral olan selenyum içerir. Yine bu mineral, vücudu kimi metal zehirlenmelerinden korur.


Yorumlar (11)

barış

16 Ekim 2012 saat 21:08    


haddsiz güsel bi kuruyemiş ceşiti hemde cok faydalı bence herkes hafta bi kere yemeli

kerim

01 Kasım 2012 saat 00:55    


bayıldım bu fıstığa…

Faruk özgür

26 Aralık 2012 saat 17:42    


Ben bütün fıstıkları severim

hamdiye çağlın

02 Ocak 2013 saat 19:42    


çok faydası varmış.

kadir

08 Ocak 2013 saat 21:34    


Tadı çok güzel.

cenk

20 Şubat 2013 saat 13:08    


harika bir fıstık en yararlı fıstıklardan biridir mutlaka tüketilmeli

suna

07 Temmuz 2013 saat 22:31    


fistiklarin en lezzetlisi

necmettin

17 Temmuz 2013 saat 15:52    


gerçekten Allah herşeyi bir şifa olarak yaratmış hernekadar lezzet almak için yiyorsakta kajuya bayılıyorum kilo derdim olmasa azda ucuz olsa

fistik guzeli

10 Ağustos 2013 saat 17:49    


Bu kadar yumuşak ve yenilmesi zevk veren fıstık görmedim. Bana aliskanlik yaptı.

fıddık

07 Kasım 2013 saat 16:39    


acaba ne kadar yemeliyiz? bu arada süper bir fıstık beğendim

esma

14 Mayıs 2014 saat 01:40    


harıka bır tadı var yedığım ilk andan berı vazgecılmezım oldu bıra lada harıka gıdıyo :D

Yorum Yapin

isim *

E-posta *

Site