Kaju Fıstığı ve Faydaları

Kaju Fıstığı ve Faydaları

Kaju Ağacı ve Kaju Fıstığı Faydaları

Kaju (Anacardium occidentale ), sakız ağacıgiller (Anacardiaceae) familyasından bir tropikal iklim bitkisi. Brezilya’da yetiştirilip Portekizliler tarafından dünyaya tanıtılmıştır. En yoğun bulunduğu bölge Ekvator çevresidir.

Kaju Fıstığı, İngilizce de ise Cashew olan bu fıstık; Uzakdoğu Asya kökenli bir çeşit fıstıktır. Yer fıstığından farkıda yerde değil bir ağaçta yetişir. Ağaçta ki olgunlaşmış görünümü, kırmızı bir elmayı andırır. Sanki elma, sapından dala tutunmak yerine tam tersine yani çiçekli olan kısmından dala tutunmayı tercih etmiş gibidir ve sap olması gereken yerde isminden de anlaşılacağı gibi ‘j’ harfini hatta daha çok bir böbreği andıran şekliyle meyvenin çekirdeği bulunur. Bu çekirdek ise lezzetle yediğimiz fıstık kısmını oluşturur ve daha sonra fıstık meyveden ayrılarak toplanır. Kaju fıstığı muhteşem tadının dışında besleyiciliği, vücudu güçlendirme ve hastalıklardan koruma özellikleri ile de cashew, benzersiz bir çerez. İçinde kalsiyum, fosfor, betakaroten, riboflavin gibi vücudumuz için çok yararlı maddeler var.

Kaju meyvesi çabuk çürüdüğünden ekonomik değere sahip değildir. Kaju fıstığının diğer fıstık çesitlerinden daha pahalı olma nedenlerinden biri her iklimde yetiştirilememesi ve her kaju elmasından ancak bir adet kaju fıstığı üretilebilmesidir. sifalibitkileriniz Toplanan kaju elmalarından çekirdekleri ayrılarak üzerlerindeki kabuk çıkartılıp kavrularak yenilir.

Kaju Fıstığının Bilinen Yararları

Kansere karşı direnci arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Adet dönemi gerginliğini azaltır. Sinirlerin ve kalp kaslarının sağlıklı çalışmasını sağlar. İçerdiği potasyum tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir. Özellikle hamilelerde takviyesi gereken demir mineralini içerir. İçerdiği D vitamini kemiklerin güçlü olmasını sağlar, kemik hastalıklarının oluşmasını önler.

İçerdiği magnezyum minerali ile vücudumuzdaki kemik ve sinir dokusunu, kasların çalışmasını ve kalp atışlarını düzenler. Vücut direncinin arttıran, yaraların iyileşmesini sağlayan, sperm hareketlerini arttıran, büyüme, gelişme ve gebelik dönemlerinde etkili olan çinko mineralini içerir. Vücudu hastalıktan koruyan, şeker hastalığının gelişimini engelleyen ve antioksidan olarak nitelenen bir mineral olan selenyum içerir. Yine bu mineral, vücudu kimi metal zehirlenmelerinden korur.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 18 yorum yapıldı:

 1. esma dedi ki:

  Harika bir tadı var yediğim ilk andan beri vazgeçilmezim oldu, biraylada harika gıdıyo 😀

 2. nazli dedi ki:

  guzel..

 3. Asif dedi ki:

  cok ela ben yidim ozumu gumrah hiss etdim 🙂 😉

 4. Sosyolog dedi ki:

  Tuzlu fıstığı emekli ettiren kuruyemiş

 5. Uğur dedi ki:

  Esma kötü örnek oluyorsun hiç hoş değil.

 6. Sultan/ İstanbul dedi ki:

  Evet Esma çok kötü örnek oluyorsun. Bira ile emekli tuzlu fıstık gidiyor.Kaju rakıyla güzel oluyor. Uğur a da tavsiye ederim

 7. Müfit dedi ki:

  Helal sana esma 🙂 adamımsın

 8. Buse dedi ki:

  Allah bize bizi sarhoş edecek içecekleri haram kılmış ve yasaklamıştır.Helal varken neden harama uzanır arzularsınız? Unutmayın ki herkes kendi odununu(günahlarını) cehennemine taşıyacaktır..

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.