Kakao ve Faydaları

Kakao ve Faydaları

Kakao Cacao ve Faydaları

Kakao, 4-8 metre boyunda ebegümecigiller familyasından çikolata yapımında kullanılan bir bitki türü. Doğal yetişme alanı Güney Amerika, Batı Afrika, Batı Hint adaları olmakla beraber, Tropiklerin genelinde yetiştirilmektedir.

Kakao (Cacao), Anavatanı Amerika olan Kakao, ılık iklimlerde ve düzenli yağış alan verimli topraklarda yetişen ve meyvelerinin içinde kakao çekirdeği olan bir ağaçtır. Bu ağacın çekirdeği ve çekirdeğinden elde edilen Kakao yağı kullanılır. sifalibitkileriniz Kalori değeri yüksek bir besin olan kakao protein ve karbonhidratça da zengindir.

Kakaonun Bilinen Yararları

İştah açıcıdır. Kalbi kuvvetlendirir. Böbrek hastalıklarında faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır ve idrar söktürür. Bağırsak ve idrar yolu spazmlarını çözer. Vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını sağlar. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur. Uyarıcı etkisi ile yorgunluğu giderir ve vücuda dinçlik verir. Kakao yaşlanma karşıtı antioksidanlar bakımından zengindir.

Kakao Yağının Faydaları

Kakao yağı, güneşin zararlı etkilerini azaltan güneş yağı etkisi ile cilt koruyucu olarak faydalıdır. Ayrıca, göğüs ucundaki çatlak ve yaraları yumuşatmakta ve basur şikayetlerini azaltmakta etkilidir.

Kakao Nasıl Kullanılır?

Kakao, kahve gibi içecek olarak kullanılmasının yanında, özellikle çikolata ve pasta yapımında katkı maddesi olarak kullanılır. Ayrıca, kakaodan kakao yağı elde edilir. Kakao yağı cilt bakımında ve kozmetik sanayinde kullanılır. Kakao tozundan 1-2 kahve kaşığı bardağa konur ve üzerine 200-300 ml kaynatılmış su ilave edilir, buna sütte katılabilir.

Kakao ayrıca Theobromin adlı bir alkaloit eldesinde ve kakao yağı eldesinde kullanıldığı gibi, kakaonun tohumları da çikolata yapımında kullanılmaktadır.

Uyarı: Kakao fazla kullanıldığında, uyarıcı etkisi nedeniyle çarpıntı, baş ağrısı, terleme, titreme, depresyon, bağımlılık gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. hilal dedi ki:

    Teşekkür ederim ama daha çok nerelerde kullanıldığı hakkında bilgi verseydiniz daha iyi olurdu ama sağ olun 🙂

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.