Kakule ve Faydaları

Kakule ve Faydaları

Kakule Kullanımı ve Faydaları

Kakule (Elettaria cardamomum) İkiçenekliler sınıfının, zencefilgiller familyasından bir bitkidir. Hindistan’da ve Asya’nın sıcak bölgelerinde yetişir. Meyvesi 1-2 cm boyunda bir kapsüldür. İçinde birbiri üzerine oturan siyah, prizmatik tohumları vardır. Meyveler tamamen olgunlaşmadan toplanır. İçeriğinde sineol, terpineol ve asetat vardır.

Kakulenin Bilinen Yararları

İştah açar. Baş ağrısını geçirir. Cinsel gücü arttırır. Vücuda rahatlık verir. Ağız kokusunu giderir. Vücuda ferahlık verir. Sindirim sistemini uyarır. Tükürük akışını hızlandırır. Sindirimi kolaylaştırır. Hafızayı güçlendirici özelliği vardır. Mide rahatsızlıklarını ve gazları giderir. Tadı ve kokusu ile bulantı ve kusmaya karşı da faydalıdır.

Kakule Nasıl Kullanılır?

Olgunlaştığında toplanıp güneşte kurutulan yeşilimsi ya da sarımsı gri meyvelarının kapsül kılıfı ayıklanmış tohumları kullanılır. Tohumları bütün olarak yutulabileceği gibi parçalanıp kaynatılarak da içilebilir ya da baharat olarak kullanılır. Kakulenin sahip olduğu hoş kokusunun ve uçucu yağın kaybolmaması için tohumlar bütün olarak alınmalı ve kullanılacağı zaman öğütülmelidir. Hem tedavi amacıyla hem de baharat olarak kullanılabilen kakulenin, özellikle kahveye katılarak tüketimi yaygındır. Öğütülmüş şekilde satılan kakule aromasını yitirir. sifalibitkileriniz. Bu yüzden kabuklu halde almak gerekir. Kakule meyvesı kullanılacağı zaman ezilmelidir. Malabar Kakulesi diğer kakule türleri içerisinde en kaliteli olanıdır.

Kakule Çayı: Bir kahve kaşığı kakule bir bardak kaynar suya konulur ve 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Kakule kaynatılmamalıdır.

Uyarı: Akut gastrit, mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olanlar kullanmamalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. İsmail Yerlitaş dedi ki:

  Sitenizden ailecek yararlanıyoruz gerçekten çok faydalı herkese tavsiye ederim.

 2. gökhan dedi ki:

  Harika bir site yapmışsınız çok faydalanıyorum teşekkürler..

 3. ufuk dedi ki:

  Mide rahatsızlıklarını ve gazları giderir. Tadı ve kokusu ile bulantı ve kusmaya karşı da faydalıdır.

  Uyarı: Akut gastrit, mide ve onikiparmak barsağı ülseri olanlar kullanmamalıdır.

  ben bu iki cümle arasında bir acaiplik gördüm lütfen yanlış anlamayın ama bu kakule mideye iyi mi kötü mü gelir. ben de bazen gastrik ile birlikte bulantıda epey oluyor ne yapmam gerekir ?

 4. EjjeNNa dedi ki:

  Mideye iyi geldiği belirtilmiş ama bu rahatsızlığını tamamen ortadan kaldıracak anlamına gelmiyor.

  Şifalibitkilerin muhakkak bir doktor kontrolünde alınmasını öneriyoruz.

 5. gökay dedi ki:

  Günde kaç kez kullanılıyor.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.