Kanarya Otu ve Faydaları

Kanarya Otu ve Faydaları

Kanaryaotu Kullanımı ve Faydaları

Kanarya otu (Senecio vulgaris), Bileşikgiller familyasından, Silindir şeklinde sarı renkli çiçekler açan, 10 – 60 cm boylarında, bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir. Gövdeleri dik, dalı, tüylü veya tüysüz, seyrek yapraklıdır. Diğer isimleri Fuchs Kreuz Kraut ve Senecio ovatus olarak bilinir.

Türkiye’nin çoğu yerinde farklı türleri çok yaygındır. Senenin çoğunu çiçekli olarak geçirir, yol kenarları ve bahçelerde sıklıkla görebilirsiniz. Bitki reçine, tanen, inulin, flavonol, çeşitli alkaloitler ve uçucu yağ içerir.

Toplanması: Temmuzdan Eylüle kadar yerden 5-10 cm yukarıdan kesilerek demeti yapılır. Açık, havalı ve güneşli bir yerde kurutularak nemsiz bir yerde saklanılır. sifalibitkileriniz

Kanarya Otunun Bilinen Yararları

Yaraları iyileştirir. İdrar söktürücüdür. Dizanteride  faydalıdır. Aybaşı ağrılarını keser. Bağırsak kurtlarını düşürür. Kanlı ishale karşı faydalıdır. Romatizma ağrılarını hafifletir. Terletir. Aybaşı kanamalarını düzenler. Loğusa dönemlerinde de faydalıdır. Kadınlarda rahim kanamalarının durmaması, adet süresinin uzaması, doğumdan sonraki kanamalar, düşükten sonraki kanamalar ile burun kanamasına karşı kullanılır.

Kanarya Otu Nasıl Kullanılır?

Bitkinin toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılır. Kökleri zehirlidir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.