Kara Lahana ve Faydaları

Kara Lahana ve Faydaları

Kara Lahana Kullanımı ve Faydaları

Kara lahana (Brassica oleracea Acephala), turpgillerden, geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, kış sebzesi olarak yetiştirilen ve yaprakları koyu yeşil olan bir lahana çeşididir. Özellikle Doğu Karadeniz (Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin) halkının temel besin maddesidir. Yaz-kış yenilen bu sebzenin adı Eski Yunanca’daki lahana “yenilebilen sebze” kelimesinden gelmekte ve bölgede pancar, kelem, pezük, lu (Lazca), şaviphali (Gürcüce) olarak da adlandırılmaktadır.

Kara lahana, C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini bol miktarda içerir. sifalibitkileriniz

Kara Lahananın Bilinen Yararları

İştah açar. İdrar söktürür. Kabızlığı giderir. Ses kısıklığına iyi gelir. Kansızlıkta faydalıdır. Vücudun direncini arttırır. Zararlı bakterileri öldürür. Kandaki şeker oranını düşürür. Kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Vücuttaki zehirli maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Göğüs ucunda oluşan çatlakları gidermeye yardımcı olur.

Astım, romatizma, siyatik, sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır. Çok besleyici bir sebze olan kara lahana, cilt, diş ve kemik dokularının sağlamlığını arttırır. Özellikle taze kara lahana suyu mide ve bağırsak ülserine iyi gelir, bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur ve bağırsak iltihaplarına karşı koruyucudur.

Kara Lahana Nasıl Kullanılır?

Çoğunlukla yemeği yapılarak kullanılır. Ayrıca, sıkılarak suyu çıkarılıp içilebilir. Kara Lahana Guatr rahatsızlığı olanlara tavsiye edilmez.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. buse dedi ki:

    sağlığa çok yararlı ama ben sorumun cevabımı almak için açtım bu siteyi

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.