Karabaş Otu ve Faydaları

Karabaş Otu ve Faydaları

Karabaş Lavanta Kullanımı ve Faydaları

Karabaş otu (Lavandula stoechas), ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Akdeniz bölgesinde yetişen, 30-100 cm. büyüklüğe erişen bir veya çok yıllık otsu yahut dip kısmı odunsu bir bitkidir. Diğer isimleri Karabaş lavanta, French lavender ve Lavende olarak bilinir.

Ezildiği zaman çok kuvvetli ve hoş olmayan bir koku çıkarır. Çiçekleri mavi veya menekşe rengindedir. Bir türünden karabaşyağı denilen bir esans çıkarılır. Yurdumuzda alçak makilerde bulunur. Kuraklığa dayanıklıdır. Nötr veya bazik topraklar ile orta nemli yerleri tercih eder. Karabaş otu çeşitli glikozitler ve saponinlerin dışında uçucu yağ içerir. Karabaş yağı sineol ve kafur içermektedir.

Karabaş Otunun Bilinen Yararları

İştahı açar. Böbrekleri temizler. İdrar söktürücüdür. Sindirimi kolaylaştırır. Balgam söktürücüdür. Ağrı kesici etkisi vardır. Yatıştırıcı ve uyarıcıdır. Ateşli hastalara iyi gelir. Kusma refleksini bastırır. Damar sertliğinde faydalıdır. Kalbi ve sinirleri kuvvetlendirir.

Romatizma şikayetlerini azaltır. Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Sara ve beyin hastalıklarında kullanılır. Karın şişliği ve migren ağrılarında faydalıdır. Stresle ilgili baş ağrılarında etkili bir iyileştiricidir. Uyuşukluğu giderir, zindelik verir. Egzama ve idrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır. Depresyonla ilgili aşırı sinirlilik durumunda yatıştırıcı olur. Kokusu vücuda kuvvet ve ferahlık verir. Ses telleri enfeksiyonları ve tansiyon düşürücü etkileri vardır. Kan dolaşımını düzenleyici, kan sulandırıcı ve damar genişletici özelliğe sahiptir.

Mikrop öldürücü etkileri ile yaraların mikrop kapmasını önler ve iyileşmeyi hızlandırır. Karabaş otu sigara bırakmak isteyenlerin de yardımcısıdır. 5 gr. karabaş otu bir su bardağı suda 3 dakika kaynatıldıktan sonra sıcakken süzülür. sifalibitkileriniz. Sigara içme gereksinimi duyulduğunda bir yudum içilmesi sigaraya olan isteği önler. Kansere karşı koruyucudur. Beyin, pankreas, prostat, bağırsak ve meme kanserinde tümörün büyümesini engelleyici etkisi olduğu belirtiliyor. İçinde bulunan geraniol maddesi kansere karşı koruyucu ve de tümörü yok edici özellik taşımaktadır.

Karabaş Otu Nasıl Kullanılır?

Karabaşın toprak üstü kısımları çiçekleriyle birlikte toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatarak ya da su buharı damıtması yolu ile karabaş yağı elde etmek suretiyle kullanılır. Çayı içilebileceği gibi yağı yara ve egzama gibi şikayetlerde haricen ilgili bölgeye sürülerek uygulanır. Yağı, haricen sinekleri uzaklaştırmak için de kullanılmaktadır.

Çay: 1 litre kaynar suya 20 gr. kurutulmuş karabaş lavantası yaprak ve çiçek karışımı ile ve kaynar suyun içinde 10-15 dakikalık demlenmesiyle bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyon, günde iki-üç kez birer bardak içilir.

Uyarı: Yağının dahilen yüksek miktarlarda alınması zararlıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.