Karabiber ve Faydaları

Karabiber ve Faydaları

Karabiber Beyazbiber Kullanımı ve Faydaları

Karabiber (Piper nigrum), İkiçenekliler sınıfının, karabibergiller familyasından, vatanı Doğu Hindistan olan, yaprak dökmeyen tırmanıcı bir bitki ve bu bitkinin meyvelerinin kurutulup, baharat şeklinde kullanılması ile elde edilen toz haline verilen isimdir. Diğer isimleri Black Pepper, Poivre ve Pfeffer olarak bilinir. Beyaz biber, yeşilbiber gibi çeşitleri de vardır. Kökeni Hindistan olmasına karşılık, tüm sıcak iklimlerde yetiştirilebilir.

Yaprakları yürek biçiminde ve damarlıdır. Çiçekleri sarkıktır. Meyveleri küçük, toparlak ve sapsızdır. Beyaz biber: Karabiber ve beyaz biber aynı ağacın meyveleridir. Ancak, karabiber tam olgunluğunu bulamadan koparılır, tohumun etrafındaki kılıf üzerinde kalır. Beyaz biber ise, tam olgunluğunu bulduktan sonra koparılır ve etrafındaki kılıf çıkarılır. Kılıfın çıkması için beyaz biber deniz suyuna daldırılır. Beyaz biberin özelliği, kullanıldığında karabiber gibi sosların rengini bozmaz; tadı ve kokusu karabiber gibidir. Aralık – Ocak, Temmuz – Ağustos aylarında toplanır.

Karabiberin Bilinen Yararları

İştah açar. Mideyi ısıtır. Ateşi düşürür. Hazmı kolaylaştırır. Cinsel gücü arttırır. Öksürüğü yumuşatır. Cinsel istekleri kamçılar. Şeker hastalığının ilerlemesini durdurur. Mide ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Gaz söktürür ve gaz birikmesine engel olur. Enerji verir. Sinirleri kuvvetlendirir ve kansızlığa karşı faydalıdır. Ağızda tane olarak çiğnendiğinde tükürük miktarını çoğaltır. İdrar söktürür. Özellikle sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışmasına yardımcı olarak hazmı kolaylaştırır.

Karabiber Nasıl Kullanılır?

Karabiber toz halinde yemeklerde baharat olarak yemeğe lezzet ve koku katmak ve iştah açmak için kullanılır. Ayrıca, bal ve soğan ile birlikte macun yapılıp saç dökülen yere sürülerek saç dökülmesine karşı kullanılabilir. sifalibitkileriniz

Uyarı: Bir günde alınan karabiber miktarı 2-3 gram kadar olmalıdır. Çok alınırsa sindirim sistemini tahriş eder; özellikle iri parçalar ülsere neden olabilir. Damar sertliği, yüksek tansiyon, egzama, üremi, bağırsak iltihabı ve romatizmadan şikayet eden kişiler, mümkün olduğu kadar az kullanmalıdırlar. Çok yiyenler de, geçici de olsa dilde tutukluk yapabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.