Karahindiba ve Faydaları

Karahindiba ve Faydaları

Karahindiba Kullanımı ve Faydaları

Karahindiba bitkisi (Taraxacum officinale) yol kenarı, hendek ve çayırlarda yetişen, sarıçiçekli bir bitkidir. Genellikle 20-30 cm boylarındadır, fakat 1 metreye kadar da boylanabilir. Halk arasında Acıgünek, güneyik, arslandişi olarak bilinse de en yaygın olarak kullanılan adı “radika” dır. Başta potasyum olmak üzere kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengin bir besin olan karahindiba A ve C vitamini de içerir. Ayrıca, torexacin, retinol, levulin, inulin gibi bileşikler içerir.

Karahindibanın Bilinen Yararları

İdrar söktürür. Öksürüğü keser. Göğsü yumuşatır. Anne sütünü arttırır. Uykusuzluğa iyi gelir. Safra salgılarını arttırır. Karaciğer şişkinliğini indirir. Böbrek ve safra taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Mesane ve kalın bağırsak iltihaplarını gidermekte faydalıdır. Sarılıkta ve gut hastalığında faydalıdır. Taze sürgünleri kırıldığı zaman akan sütü de dişleri temizler. Besleyici değeri yüksek bir sebze olan karahindiba vücuda güç ve zindelik verir. sifalibitkileriniz

Karahindiba Nasıl Kullanılır?

Sebze olarak yetiştirilen karahindibanın yaprakları salata olarak tüketilebilir. Kökü de yaşken doğranıp salatalara katılabileceği gibi kurutulduktan sonra öğütülerek kahveye yapımında da kullanılır. Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra harici olarak egzama ve sivilcelerin üzerine sürülürse faydalı olur. Ayrıca, cildi temizleyici ve nemlendirici etkisi nedeniyle yüz maskelerine de katılabilir. Kök sakızı da denilen bitki, köklerinden çıkan sıvının pıhtılaşıp kurutulmasıyla kauçuk eldesinde de faydalanılır.

Kökleri Mart-Nisan veya Ağustos-Eylül aylarında topraktan çıkarıldıktan sonra yıkanır, bir kaç parçaya keserek güneşli ve havadar bir yerde kurutulur. Kurumuş kök parçalarından 2-3 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır. Ateş kısılarak ısıtma 15-20 dakika daha sürdürülür. Böylece hazırlanan dekoksiyondan günde iki-üç kez birer bardak içilir.

Uyarı: Hamilelerin kullanması sakıncalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.