Karambola ve Faydaları

Karambola ve Faydaları

Karambola Meyvesi ve Faydaları

Karambola meyvesinin Arkin, Fwang Tung, Golden Star, Hoku, Kaiang, Maha, Kembangan, Wheeler, Thayerand Newcombe gibi çeşitleri bulunur ve yumurtadan elipsoit şeklindedir 2-1/2 to 5 inç (6-13 cm)uzunluğunda, 5 tane yaprak damarı vardır. Enlemesine kestiğimizde yıldız şekli çıkar.

Derisi incedir, açıktan koyuya sarı ve yumuşak üst derisi mum gibidir. Çekirdekleri meyveden çıktıktan birkaç gün sonra yaşanabilirliğini kaybeder. Küçük ağaçlar iyi kalitede Karambolalar üretirler.

Yetiştirildiği yerler: Sri Lanka ve Moluccas’tan kaynaklandığına inanılır, fakat Asya’nın güneyi ve Malezya’da yüzyıllarca yetiştirilmiş. Günümüzde ise Malezya, Tayland, Endonezya gibi uzak doğu ülkelerinin yanı sıra İsrail ve Brezilya’da üretimi yapılmaktadır.

Karambolanın bilinene yararları: C vitamini açısından zengin olan Karambola daha çok C vitamini eksikliği bulunanlarla soğuk algınlığı ve grip gibi çeşitli hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. sifalibitkileriniz

Karambola Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Karambola’ yı (diğer bir adıyla star fruit) kenarlarındaki hafif sert olan kısımlarını kestikten sonra enlemesine yıldız şekli oluşturacak şekilde kesebiliriz. Bu yıldız şeklinde kesilmiş olan Karambolayı ister bardak süslemelerinizde isterseniz salatalarınızda garnitür olarak kullanabilirsiniz. Diğer yönden bu meyve ile pastalarınıza renk katabilir, dilerseniz çiğ olarak da tüketebilirsiniz.

Saklama koşulları: Karambola asttropikal olarak sınıflandırılır. Çünkü olgun ağaçlar 27 F (-2 C) dereceyi tolere edebilirler. Genç bitkiler daha hassastırlar ve 32 F (0 C) derecede ölebilirler. Karambolalar su baskını ya da etkili sıcak ve kötü rüzgarlarla zedelenebilir.

Besin değerleri: C, Niasin, Potasyum, Fosfor açısından zengindir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.