Karanfil ve Faydaları

Karanfil ve Faydaları

karanfil

Karafil Ağacı ve Baharatının Faydaları

Karanfil 15-20 metre yüksekliğinde, kışın yaprak dökmeyen bir ağaç olan karanfil ağacının çiçeği ve tomurcukları kurutularak hoş kokulu bir baharat olan karanfil baharatı elde edilir. Diğer isimleri Caryophyllus aromaticus, Syzygium aromaticum, Clove Tree, Giroflier olarak bilinir. Ayrıca, çiçeklerinden karanfil yağı çıkarılır. Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofillin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur.

Karanfiller boy uzunluğu 1.5-2 cm iken hasat edilirler. Karanfil ağacının çiçek tomurcuklarından elde edilen baharat, odunumsu, siyah renkli ve güzel kokuludur. Acımsı ve ekşi bir tada sahiptir. Hindistan’da yemeklerde çokça kullanılır. Avrupa’da daha çok turşu ve reçellere çeşni katmak amacıyla, bazen de tatlılarda kullanılır.

Yetiştirildiği yerler: Anayurdu Endonezya olup günümüzde ise daha çok Afrika kıtasının doğusundaki Zengibar ile Hint Okyanusundaki diğer adalarda yetiştirilmektedir. Türkiye’de ancak seralarda veya evlerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Karanfilin Bilinen Yararları

Uyarıcıdır. İshali keser. Öksürüğü keser. Gaz söktürücüdür. Cinsel isteği artırır. Ateş düşürür, terletir. Baharat olarak iştah açar. Sinirsel baş ağrısına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mideye ve göğse kuvvet verir. Antiseptiktir; Mikropları öldürür. Kalbi ve hafızayı kuvvetlendirir. Mide bulantısını ve kusmayı önler. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Diş ağrılarını kesmeye yardımcı olur. Karanfil çiçekleri balgam söktürücüdür.

Hazmı kolaylaştırır. Mide üşütmesinden doğan şikayetleri giderir. Kadınların hamile kalmasını kolaylaştırır ve doğuma yardımcı olur. Dağ karanfilinin çiçekleri balla karıştırılıp yenirse, iktidarsızlığı giderir. Ağrı kesici ve mikrop öldürücü özelliği nedeniyle özellikle diş hekimliğinde faydalıdır. Ağız kokusunu giderir. Bu nedenle sarımsak, soğan ve sigara kokularını bastırmakta etkilidir. Karanfil yağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfil yağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır.

Karanfil Nasıl Kullanılır?

Karanfil tohumu toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatılarak karanfil çayı yapılabilir. Karanfil çayı içerisine tarçın da eklenirse boğaz ağrısı için güzel bir bitkisel çay hazırlanmış olur. Karanfilden karanfil yağı da çıkarılır. Karanfil yağı romatizma şikayetlerini azaltıcı etkisi nedeniyle romatizmalı bölgeye sürülürse faydası görülür. Karanfil çiçeği balla karıştırılıp yenirse iktidarsızlığa iyi gelir. Karanfil çiçekleri kaynatılıp elde edilen şurup ateşli hastaları terletmek ve ateş düşürmek için kullanılır.

Ayrıca, balgam söktürücü ve öksürük kesicidir. Karanfil kökü kaynatılıp içilirse ishali keser, mide ve bağırsak bozukluklarını giderir. Ağız kokularını yok eder. (Karanfil tanesi ağza alınarak bekletilir.) sifalibitkileriniz. Diş çürümelerini önleyip diş ağrılarına iyi gelir. (Karanfil tanesi ağrıyan dişin üzerine konur ya da karanfil yağı bir pamuğa damlatılır ve ağrıyan dişin üzerine konulur.)

Çay: Karanfil tomurcuklarından bir tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ılık olarak içilir.

Not: Karanfil suya atıldığında suda dikey biçimde asılı kalıyor ya da dibe iniyorsa kaliteli, suyun üstünde yatay bir şekilde yüzüyorsa kalitesiz demektir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.