Karayemiş ve Faydaları

Karayemiş ve Faydaları

Karayemiş Taflan Kullanımı ve Faydaları

Karayemiş (Prunus laurocerasus), Gülgiller (Rosaceae) familyasından daha çok rutubetli ve gölgeli yerlerde yetişen, 6-7 metreye kadar uzayabilen ve kışın yaprak dökmeyen bir ağaçtır.

Salkım halinde küçük beyaz çiçekler açar. Meyveleri kiraza benzer. Taflan ya da Hintkirazı olarak da bilinen bu bitki ülkemizde özellikle Karadeniz yöresinde sıkça yetiştirilir. Taze yapraklarında şeker, tanen, kalsiyum oksalat ve prunasin adlı bir glikozit vardır.

Karayemişin Bilinen Yararları

Öksürüğü keser. Sinirleri yatıştırır. Bronşitte faydalıdır. Nefes darlığını giderir. Kalp çarpıntısını giderir. Spazm çözücü ve idrar söktürücüdür. Karın ağrısı ve bulantılara karşı faydalıdır. Adet gecikmelerini gidermeye yardımcı olur. Antioksidan etkileri ile yaşlanmayı geciktirir. Cilt hastalıkları, kanser, Alzheimer ve şeker hastalığına karşı koruyucudur. Sifalibitkileriniz

Uyarı: Taze yaprakları zehirli olduğundan ancak kuru yaprakları kullanılır.

Karayemiş Nasıl Kullanılır?

Meyveleri taze olarak, meyve tohumları kurutulup toz haline getirildikten sonra, taze yaprakları ise suyu sıkılarak kullanılır. Meyve tohumları kandaki şeker oranını düşürücü etkisi ile şeker hastaları için faydalıdır. Meyveleri idrar söktürücü ve taş düşürücü olarak kullanılır. Taze kara yemiş yapraklarından elde edilen taflan suyu göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Taze yaprakları zehirlidir. Bu nedenle yaprakların yenmesi zehirlenmelere neden olabilir. Yalnızca su buharı ile yaprakların suyu çıkarılarak bu su kullanılır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 6 yorum yapıldı:

 1. RAŞİT KALAYCI dedi ki:

  Karayemişin bu kadar faydaları olduğunu acaba doktorlar bilmiyormu. Bilseler o kadar çok ilaç yazmazlardı herhalde.

 2. Tarkan Turan dedi ki:

  Biz Rizeliyiz, karayemiş bolca memleketimizde yetişir ve tüketiriz, Allah her yarattığı madde de farklı faydalar oluşturmuştur, Rabbime çok şükür.

 3. mehmet demirbaş dedi ki:

  Ben Ordu Fatsa lıyım 38 yıldır gurbetteyim her fırsatta memlekete giderim bu yıl ilk defa fazlaca topladım ve güneşde kurumaya bırakdım yalnız çekirdeğinden bir kaç tane yedim tadı pek güzel olmasa da faydası çok.

 4. kamil çolak dedi ki:

  Karadenizli kardeşlerim, annem şeker hastası onun için karayemiş arıyorum. Mevsimi ne zaman bilmiyorum ancak kurusuda tazeside olur. Nereden bulabileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
  Numaram 0533 345 0772 – kamil çolak

 5. Yunus ÇOLAK dedi ki:

  Sakarya nın sapanca ilçesinde yanıkköyde karayemiş bulabilirsiniz tam zamanıdır.

 6. zeynep dedi ki:

  Yunus bey nerede oturuyorsunuz bilmiyorum.ama İstanbulun bütün bahçelerinde karayemiş ağaçı vardır.diğer adı laz kirazı da denir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.