Karbonat ve Faydaları

Karbonat ve Faydaları

Karbonat Kullanımı ve Faydaları

Karbonat, beyaz renkte, hafif ve lezzetsiz bir toz olan karbonat, karbonik asidin bazlarla birleşerek oluşturduğu tuzların genel adıdır. Organik kimyada, karbonat bir Karbonik asidin tuz ve anyonudur.

Karbonatın Bilinen Yararları

İştahı açar. Mide ve bağırsak ağrılarını ve gazlarını giderir. Sulandırılmış karbonat güneş yanığının acısını hafifletir. Mide ve bağırsak şikayetlerine karşı faydalı olan karbonat, mide ekşimesine iyi gelir. Karbonat dişleri beyazlattığı gibi ağız kokusunu da giderir. Dişinizi fırçaladıktan sonra bir miktar karbonat ile tekrar fırçalayın. Karbonat kuruyan, çatlayan ve yorgun ayaklara çok iyi gelir. Sıcak suya karbonat ve sirke döküp ayaklarınızı içinde 20 dk bekletin. Çıkarttığınızda pamuk gibi olur.

Kepek sorununu gidermek için şampuanla yıkadığınız saçınıza karbonatla masaj yapıp durulayın. Ardından da son durulama suyuna 1 kaşık elma sirkesi ekleyin saçınız pırıl pırıl olsun.

Karbonat doğal bir deodoranttır. Koltuk altına sürülen karbonat terlemeye ve kötü kokulara engel olur. Aşırı terleme sorunu olan insanlara, banyo sonunda sirke ve karbonatı macun haline getirip, kol altlarına masaj yapmaları, hatta yumuşak bir fırça ile fırçalamaları öneriliyor. Bu yöntemle ertesi gün deodorant kullanmaya bile gerek olmadığı gibi, kol altları ipek gibi oluyormuş. Gün içinde, karbonat kullanacaksanız dikkat, bazı kıyafetlerin kol altında renk bozulmasına sebep olabilir. Sifalibitkileriniz

Karbonat Nasıl Kullanılır?

Az miktarda kullanmak ülsere karşı faydalı olabilmekle birlikte, fazla kullanımı ülser yaralarının kanamasına yol açabilir. Bu nedenle ülserlilerin kullanmaması yerinde olur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.