Karnabahar ve Faydaları

Karnabahar ve Faydaları

Karnabahar Kullanımı ve Faydaları

Karnabahar (Brassica oleracea), turpgillerden, vatanı Doğu Akdeniz bölgesi olan, çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşe sahip, yaprakları lahana yaprağını andıran, sebze olarak kullanılan 2 yıllık otsu bir bitkidir. Diğer isimleri Karnabit, Brassica oleracea var., Cauliflower, Chou Fleur olarak bilinir.

Yaprakları koyu yeşil, çiçekleri beyaz veya sarımtıraktır. Kış sebzesidir. Lahanaya benzer. Aslında, lahananın çiçek saplarının kısalıp etlenmesiyle lahanadan türemiştir. Yenen kısmı, henüz açmamış olan yoğun çiçek durumudur. Yurdumuzda; güzlük turfanda karnabahar, kışlık karnabahar ve mart karnabahar olmak üzere üç çeşidi vardır. Vitamin ve mineraller bakımından zengin bir besindir. A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat ve demir mineralleri ve cinsiyet hormonu, bol E vitamini ve protein içerir.

Karnabaharın Bilinen Yararları

İdrar söktürür. Kabızlığı giderir. Kolesterolü düşürür. Sinirleri kuvvetlendirir. Dalak hastalıklarına iyi gelir. Cinsel gücü ve isteği arttırır. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Şeker hastalığına ve romatizmaya faydalıdır. Beynin çalışmasını destekler. Besleyici bir sebze olan karnabahar vücuda güç verir. Kalp hastalıklarında şikayetlerin azalmasında yardımcı olur. Karnabahar, demir minerali oranı yüksek olduğu için kansızlığı önler. Karnabaharda kadınları göğüs kanserine karşı koruyan indol-3 karbonal bulunur.

Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Potasyum minerali yönünden zengin olduğu için de yüksek tansiyonu düşürür, tansiyonu belli düzeyde tutar. Karnabahar, tüm Turpgiller’deki sebzeler gibi bedenin kansere yakalanma rizikosunu aza indirger: Özellikle kalın bağırsak ve mide kanserlerine karşı etkilidir. sifalibitkileriniz. Antioksidan madde yönünden de zengin olduğu için kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme ve katarakt illetine tutulma rizikosunu da azaltır.

Uyarı: Bu etkilerinden yararlanmak için karnabahar haftada 2-3 kez yenilir. Ancak, tüm Turpgiller’deki sebzelerde olduğu gibi karnabahar da bedenin iyot emilimini azaltır, özellikle içme suyunda iyodun az olduğu yörelerde sıkça karnabahar yiyenler iyotlu besinler ya da iyotlu tuz almaya özen göstermelidir.

Karnabahar Nasıl Kullanılır?

Lahananın bir çeşidi olan karnabahar, yemeği yapılarak tüketilebilir. Karnabaharın yenilen kısmı; başını (kellesini) oluşturan çiçeklik ve çiçekleridir. En makbul karnabaharlar başı sıkı olanlardır. Güzlük karnabaharın başı orta irilikte, sıkı ve beyaz çiçekli; kışlık karnabaharın başı iri, sıkı ve beyaz çiçekli ve mart karnabaharının başı ise küçük, sıkı ve beyaz çiçekli olur. Gevşek başlı ve sarımsı çiçekli karnabaharlar makbul sayılmaz. Ancak, son zamanlarda Batı ülkelerinde pembe, mor ve sarı çiçekli karnabahar çeşitleri de yetiştirilmiştir. Karnabahar; çorbası, kızartması, sade ve zeytinyağlı musakkası ile salataları yapılarak tüketilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.