Kasık Otu ve Faydaları

Kasık Otu ve Faydaları

Kasıkotu Fıtıkotu Kullanımı ve Faydaları

Kasık otu, Karanfilgiller familyasından; toprak yüzeyinde yatık olarak gelişen bir veya çok yıllık bitkilerdir. Diğer isimleri Fıtıkotu, Koyun Otu, Agrimonia eupatoria, Herniaria glabra ve Kuzu Pıtrağı olarak bilinir.

Yaprakları küçüktür ve kümeler halindedir. Hekimlikte ve tıpta toprağın üstünde kalan kısımları kullanılır.

Yetiştirildiği yerler: Türkiye’nin hemen her bölgesinde doğal olarak kendiliğinden yetişmektedir. Avrupa ve Asya’nın ise ılıman iklimi olan bölgelerinde yetişir.

Toplanması ve kurutulması: Kasık otu Hazirandan Eylüle kadar toprak üstü kesimleri bitki çiçek açmaya başladığında toplanır. 40 C dereceyi aşmayan sıcaklıkta ve gölge yerde kurutulur. sifalibitkileriniz

Kasıkotunun Bilinen Yararları

İdrar söktürür. Fıtıkta faydalıdır. Safra söktürücüdür. Vücuda rahatlık verir. Kasık şişmelerini indirir. Kasık yırtılmasına karşı kullanılır. Sindirimi kolaylaştırıp mideyi rahatlatır. Böbrek ve mesane hastalıklarını giderir. Bademcik iltihap ve şişmelerini tedavi eder. Mesane ve böbrek taş, kum ve zararsız urlara karşı kullanılır. Mesane kaslarını gevşetir, bu nedenle mesane kramplarını çözücü etkisi vardır.

Kasıkotu Nasıl Kullanılır?

Kasık otundan iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 10-15 dakika demlenmesi beklenir.

Kasık otu, ayrıca yaraları temizler ve iyileştirir. Bunun için bitkinin taze topraküstü kesimleri ezilerek bir yara lapası hazırlanır ve yaralara dıştan uygulanır.

Uyarı: Kasık otu asla kaynatılmamalıdır, şayet kaynatılır (dekokt) ise birleşimindeki eteryağ türevlerini kaybeder.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.