Kasnı Otu ve Faydaları

Kasnı Otu ve Faydaları

Kasnı Otu Şeytantersi ve Faydaları

Kasnı (galbanum) 2 metreye kadar boylanabilen, sarı çiçekli, otsu bir bitkidir. Zamk, uçucu yağ ve reçine içerir. Kokusu kuvvetli tadı acıdır. Halk arasında şeytan boku, şeytantersi olarak bilinir.

3-4 yıllık bitkilerin köke yakın sap kısımları çiçeklenmeden hemen önce kesilir, sızan sütümsü usare havayla temasta zamanla katılaşır, bıçakla kazınarak toplanır. Aynı kök tekrar kesilerek, 1-2 hafta içinde bütün usare alınmış olur. Yuvarlak veya yassı parçalar halindeki sarı-kırmızımsı kahverengi ürün sıcakta yumuşar. Çok kuvvetli ve kalıcı sarımsaksı kokulu; acı, yakıcı, tipik ve çoğu zaman itici lezzettedir. sifalibitkileriniz

Kasnı Otunun Bilinen Yararları

  • Ağrı kesicidir.
  • Spazmları önler.
  • İştahı açar ve hazmı kolaylaştırır.

Kasnı Otu Nasıl Kullanılır?

Kasnının gövdesi çizilerek elde edilen sakızı kullanılır. Ayrıca yemeklerde sarımsak yerine kullanılır. Batı ülkelerinde ise gıda sanayisinde ürün, uçucu yağ ve tentürü sos, et, şekerleme ve çeşni ürünlerinde, bunlara ilaveten sıvı ekstrakt çorba, fırın ürünü, dondurma, alkolsüz içecek, et, şekerleme ve çeşni karışımlarında kullanılır. Yüksek miktarlarda kullanım, çoğu insan için nahoş gelebilir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.