Katırtırnağı ve Faydaları

Katırtırnağı ve Faydaları

Katırtırnağı Kullanımı ve Faydaları

Katırtırnağı (Spartium junceum), baklagiller (Fabaceae) familyasından dik duran çalı halinde, her zaman yeşil olan odunsu bir bitki cinsi olup, Akdenize özgü bir çalı türüdür. Akdeniz dışında Kuzeybatı Afrika ve Güneybatı Asya’da bulunur.

Genç sürüngenler, narin yapılıdır. Üzerinde çok sayıda yaprak bulunur veya yapraksızdır. Çiçekleri sarıdır. Diğer isimleri Sarothamnus scoparius, Spartium, Leguminosae olarak bilinir.

Katırtırnağının Bilinen Yararları

Kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. İdrar ve balgam söktürür. Mesane hastalıklarını tedavi eder. Kalp hastalıklarında kullanılır. Taş düşürmeye yardımcı olur. Romatizma ve nikriste de faydalıdır. Sifalibitkileriniz. Hafif kalp ritim bozukluklarında faydalıdır.

Böbrek ve safra kesesi taşlarının düşürülmesine yardım eder. Rahim kasılmalarını da uyarıcı etkileri vardır. Kalp üzerine etkileri uzun süreli kullanımlarda kendini göstermektedir. Bu etkileri ile adet kanamalarını kolaylaştırır ve doğum sonrası rahmin kendini toparlamasına yardımcı olur.

Uyarı: Zehirliyebileceğinden dolayı aşırı dozlardan kaçınılmalıdır.

Katır Tırnağı Nasıl Kullanılır?

Bitkinin toprak üstü kısımları kullanılır. Kurutulan çiçekleri sıcak suda 10 dakika kadar demlenerek çayı hazırlanabilir. Adi Katırtırnağı (Spartium junceum) ile karıştırılabilmektedir. Adi katırtırnağı bitkisi Türkiye’de yaygın olarak bulunmakla birlikte zehirlidir. Kaynatılarak bal ile tatlandırılıp günde 3 defa 1′er çay bardağı içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.