Kavak Ağacı ve Faydaları

Kavak Ağacı ve Faydaları

Kavak Ağacı Kullanımı ve Faydaları

Kavakağacı (populus) Söğütgiller (Salicaceae) familyasından, sulak yerlerde yetişen iki evcikli odunsu bitki veya bir çeşit ağaçtır. Hollandakavağı, Servikavağı, Akkavak, Karakavak, Tellikavak, Titrekkavak gibi çeşitleri vardır.

Hekimlikte karakavak kullanılır. Karakavak 25-30 metre boyunda, gövdesi kalın bir ağaçtır. Yaprakları üçgen şeklinde, dişli ve tüysüzdür. Yaprak tomurcukları tanen, uçucu yağ, mum, salisin ve populin adı verilen glikozitleri taşır.

Kavak Ağacının Bilinen Yararları

İshale karşı faydalıdır. İdrar ve balgam söktürür. Ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Mide ve bağırsaklardaki gazı giderir. Romatizma ve basur şikayetlerini azaltır. Prostat büyümesini engellemeye yardımcı olur. Karakavak odunun yakılmasından kömür elde edilir.

Kavak tomurcuklarından hazırlanan merhemler basur memelerinin ve romatizmanın lokal tedavisinde kullanılır. Yine bu kömürden yapılan diş tozları da dişlerin temizlenmesinde ve diş etlerinin kuvvetlendirmekte kullanılır.

Kavak Ağacı Nasıl Kullanılır?

Tomurcukları toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatılıp çay şeklinde içilerek ya da merhem haline getirilerek kullanılır. sifalibitkileriniz

Odununun Kullanım Alanları

Kalın çaplı kavaklar genellikle kaplama ve kontörplak endüstrisinde değerlendirilmektedir. Kibrit yapımında kavak odunu kullanılmaktadır. Ayrıca tersimat masaları, ambalaj sandıkları, kuru maddeler için fıçılar ile sunta ve yonga-lif levhalarının yapımında kavak odunuları geniş ölçüde kullanılmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. süleyman dedi ki:

    Baya faydası varmış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.