Kaynanadili ve Faydaları

Kaynanadili ve Faydaları

Kaynanadili Frenk İnciri ve Faydaları

Kaynanadili (kaktüs) Atlasçiçeğigiller familyasından; bir çeşit bitkidir. Nopal zamkı elde edilir. C, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum ve Lif ihtiva etmektedir.

Diğer isimleri Opuntia, Cactus, Cactus opuntia ve Türkçede Eşek inciri, Hint inciri, Frenk inciri, dikenli incir ya da halk ağzında kaynanadili olarak bilinir. sifalibitkilerinizcom

Dikenli incirlerin gövdesi düz ve yassı büyük parçalar halinde eklemlidir ve üzerinde kabarcıklar bulunur. Büyük çiçekleri baharda ya da yaz başında açar. Olgunlaşmadan önce yeşil olan meyveleri, olgunlaştığında erguvani renge dönüşür ve yenilebilir. Gövdesi yaşlandıkça olgunlaşır. Bol güneş alan yerlerde fazla suya gereksinim duymadan yetişir. Her türlü toprağa uyum sağlayabilir.

Kaynanadilinin Bilinen Yararları

Dizanteri ve ishali keser. Meyvesi İçerdiği besin ve mineraller itibariyle gözlerin görüş yetisini kuvvetlendirme ve yüksek tansiyonu önleme gibi bir takım özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için yararlıdır. Elektrolize yardımcı olur ve vücudun nem dengesini kontrol altında tutar.

Kaktüs Meyvesi Nasıl Kullanılır?

Taze meyve olarak yiyebileceğiniz gibi; salatalarınızda, tatlılarınızda, yemeklerinize, kokteylerinize ilave edebilirsiniz. Dekoratif görüntüsü, garnitür olarak kullandığınız yerlere renk katacaktır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.