Kazayağı ve Faydaları

Kazayağı ve Faydaları

Kazayağı Kullanımı ve Faydaları

Kazayağı (kenopodyum) Ispanakgiller familyasından; yaprakları kazayağına benzer, Kuzey Amerika’nın doğu bölgelerinde yetişen ve Akdeniz bölgesinde de görülen kokulu, otsu bir bitkidir. Diğer ismi Chenopodium anthelminthicum olarak bilinir.

Toprak üstündeki kısımlarından su buharı distilasyonu ile elde edilen uçucu yağa “kazayağı esansı” denir. sifalibitkileriniz

Toplanması ve saklanması: Kazayağıotunun üst kısımları kesilerek toplanır, kurutulur ve kaldırılır.

Kazayağının bilinen yararları: Bağırsak solucanlarını düşürmekte faydalıdır.

Kazayağı Nasıl Kullanılır?

Toprak üstündeki kısımlarından su buharı distilasyonu ile elde edilen uçucu yağa (Oleum chenopodii), “Kazayağı esansı / Kenepod esansı” denir. Eskiden bu bitkinin çayı içilirken günümüzde artık esansı kullanılmaktadır. Bağırsak solucanlarını düşürmek için çocuklara (5-10 yaşındaki çocuğa) 10 damla ve yetişkinlere 20 damla eter yağı verilir. Eter yağı kesme şekere damlatılarak verilir. Aradan 1-2 saat geçtikten sonra hastaya bir yemek kaşığı hintyağı içirilir.

Uyarı: Uzman kontrolünde alınmalıdır ve Aşırı dozda alınmamalıdır. Tarife uyulmazsa kalıcı hasarlar meydana getirebilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. Derya dedi ki:

    teşekkürler muhteşem bir site yapmışsınız

  2. aşk dedi ki:

    gerçekten çok faydalı bir bitki

Yorum Yaz

bursa seo SEO Blogu HTML Dersleri HTML Nedir CSS Dersleri seo paketleri İstanbul SEO Ajansı izmit evden eve nakliyat fiyatları petek temizleme aşk büyüsü büyü bozma antalya havalimanı transfer 05.06.2018 SON eşya depolama ofis taşımacılığı evden eve nakliyat