Kebabe ve Faydaları

Kebabe ve Faydaları

Kebabe (Kebabiye) Kullanımı ve Faydaları

Kebabe (Piper cubeba), karabibergiller familyasına dahil anavatanı Endonezya ve Çin olup, özellikle Hindistan ve çevresinde yetiştiği için Hindistaneriği olarakta bilinen, 1-1,5 m uzunluğundaki bir ağaç ve bu ağacın meyvesidir. Ülkemizde Kebabiye ismiyle de bilinir. Uçucu ve sabit yağ, kebabe asidi ve piperin içerir. sifalibitkilerinizcom

Çoğunlukla Cava ve Sumatra adalarında yetişir. Bu nedenle Cava biberi olarak da anılır. Genel olarak karabibere benzer şekilde kullanılır. Yemeğe ve özellikle köfteye çeşni olarak katılır. İştah açıcı sindirim kolaylaştırıcı, mikrop öldürücü etkileri vardır.

Kebabenin Bilinen Yararları

Karaciğere iyi gelir. İştah açar. Kumları eritir. Prostat büyümesi ve iltihabını giderir. Ağız kokusunu ve ses kısıklığını giderir. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Mikrop öldürücü etkisi ile mide ve idrar yolu hastalıklarında faydalıdır. İdrar yolları iltihaplarına, bel soğukluğu ve idrar tutamamaya kronik nefrit ve ağrılı idrar yapmaya karşı etkilidir.

Kebabe Nasıl Kullanılır?

Meyveler kurutulup toz haline getirildikten sonra hem baharat olarak hem de ilaç niyetine kullanılır. Çayı hazırlanabilir. Ağızda çiğnenirse dişetlerini kuvvetlendirir, sesi açar ve ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırır. 1 litre suda tohumlar kaynatılarak günde 2 3 bardak içilir.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

bursa seo SEO Blogu HTML Dersleri HTML Nedir CSS Dersleri seo paketleri İstanbul SEO Ajansı izmit evden eve nakliyat fiyatları petek temizleme aşk büyüsü büyü bozma antalya havalimanı transfer 05.06.2018 SON eşya depolama ofis taşımacılığı evden eve nakliyat