Kebabe ve Faydaları

Kebabe ve Faydaları

Kebabe (Kebabiye) Kullanımı ve Faydaları

Kebabe (Piper cubeba), karabibergiller familyasına dahil anavatanı Endonezya ve Çin olup, özellikle Hindistan ve çevresinde yetiştiği için Hindistaneriği olarakta bilinen, 1-1,5 m uzunluğundaki bir ağaç ve bu ağacın meyvesidir. Ülkemizde Kebabiye ismiyle de bilinir. Uçucu ve sabit yağ, kebabe asidi ve piperin içerir. sifalibitkilerinizcom

Çoğunlukla Cava ve Sumatra adalarında yetişir. Bu nedenle Cava biberi olarak da anılır. Genel olarak karabibere benzer şekilde kullanılır. Yemeğe ve özellikle köfteye çeşni olarak katılır. İştah açıcı sindirim kolaylaştırıcı, mikrop öldürücü etkileri vardır.

Kebabenin Bilinen Yararları

Karaciğere iyi gelir. İştah açar. Kumları eritir. Prostat büyümesi ve iltihabını giderir. Ağız kokusunu ve ses kısıklığını giderir. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Mikrop öldürücü etkisi ile mide ve idrar yolu hastalıklarında faydalıdır. İdrar yolları iltihaplarına, bel soğukluğu ve idrar tutamamaya kronik nefrit ve ağrılı idrar yapmaya karşı etkilidir.

Kebabe Nasıl Kullanılır?

Meyveler kurutulup toz haline getirildikten sonra hem baharat olarak hem de ilaç niyetine kullanılır. Çayı hazırlanabilir. Ağızda çiğnenirse dişetlerini kuvvetlendirir, sesi açar ve ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırır. 1 litre suda tohumlar kaynatılarak günde 2 3 bardak içilir.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.