Kebere Otu ve Faydaları

Kebere Otu ve Faydaları

Gebre Otu (Kebere otu) Kullanımı ve Faydaları

Kebere otu (Capparis spinosa), Capparaceae familyasından, kendiliğinden yetişen, sürekli yeşil kalan dikenli bir çalıdır. Su istemez, güneşi seven bir bitkidir ve kurak topraklarda kolayca yetişebilir. Diğer isimleri Gebreotu ve Kedi tırnağı olarak bilinir.

Fransa’da ve ülkemizin Akdeniz bölgesinde yetişir. Yemişi nohuttan büyüktür. Turşusu yapılır. Kökünün kabukları kullanılır. Yurdumuzda özellikle Doğu Karadeniz ve Orta Anadolu`da yetişir. Erozyon kontrolü özelliği olduğu gibi hemoroid gibi çeşitli hastalıklara da iyi gelmektedir.

Çiçek açmadan tomurcuklar toplanır, tuz veya sirke içinde bekletilir ve mutfaklarda kullanmak için hazırlanılır. Salamura şekilde veya sos olarak cam şişelerde satılmaktadır. İspanya`nın ihracatının önemli bir bölümünü oluşturan bir bitkidir. İçeriğinde tanen, flavon glikozidleri, karbonhidratlar vardır.

Çiçek açmadan önceki küçük tomurcukları (gebre, kebere, kapari) toplanarak tuzlu suda muhafaza edilir. sifalibitkilerinizcom. Gıda, kozmetik, boya ve ilaç sanayiinde kullanılan bitki, salamura ya da konserve şeklinde tüketilir. Konserve olarak hazırlanan gebre; turşu, salata, pizza üstü, balık ve av etleri yanında garnitür olarak yenilmektedir.

Kebereotunun Bilinen Yararları

  • İştah açar.
  • İdrar söktürür.
  • Vücuda rahatlık verir.
  • Skorbüt tedavisinde kullanılır.
  • Dalak ve ciğer hastalıkları, ishal, iştahsızlık, ülserde kullanılır.

Kebere Otu Nasıl Kullanılır?

4 bardak suya meyve yada çiçek tomurcuklarından 30 gr. konulup kaynatılır. Günde 3 defa 1′er bardak içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.