Kategoriler

Reklam

Meta

A B C-Ç D E-F G H I-İ-J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Keçi Boynuzu ve Faydaları

Keçiboynuzu Harnup ve Faydaları

Keçi boynuzu (Ceratonia siliqua), baklagillerden olup Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde doğal olarak yetişen ve baklaları (meyveleri) yenen, herdem yeşil çalı ya da ağaç formunda olan bir bitkidir. Diğer isimleri Harnup, Carob ve Caroube olarak bilinir.

Meyvesi 10-20 cm boyunda, yassı, etli, açılmayan ve koyu renklidir. İçeriğinde yağ, sakkaroz, glikoz, selüloz ve azotlu bileşikler vardır. Çiğ yendiği gibi reçel ve likör de yapılır. 8-10 metre yüksekliğinde, daima yeşil kalan bir ağaç olan keçiboynuzu bitkisi siyah boynuz şeklinde meyvelere sahiptir. Oldukça besleyici ve farklı tadıyla özel bir besin olan keçiboynuzu, harnup olarak da bilinir. A, B ve E vitaminlerinin yanında bol miktarda potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Keçiboynuzu ve pekmezi yüksek besin değeri ile özellikle zayıflık çekenlere ve gelişim çağındaki çocuklara oldukça faydalı bir besindir.

Yetiştirildiği Yerler: Vatanı doğu Akdeniz ülkeleri olup, buradan önce Hindistan, Brezilya, Arjantin, Avusturalya, ABD, doğu ve güney Afrika ülkelerinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Türkiye’nin ise Akdeniz ve Eğe bölgesinin sahil şeridinde yabani olarak yetişir. Sifalibitkileriniz

İçeriği: Keçiboynuzunun ortalama %35 i düşük moleküler yapılı karbon- hidratlardan oluşur. Gallik asitte vardır. Yine yaklaşık %40 ı yüksek moleküler yapılı nışastadan oluşur. Yağ oranı ise oldukça düşük olup ancak %1 dir.


Sponsor Bağlantılar


Keçiboynuzunun bilinen yararları

İshali keser. Astımda faydalıdır. Sinirleri rahatlatır. Kemik erimesini azaltır. Akciğer ödemine iyi gelir. Balgamı ve öksürüğü keser. Cinsel istekleri ve gücü arttırır. Hafızayı güçlendirir ve dikkati arttırır. Sigara tiryakileri için faydalıdır. Mide ve bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Hareketli sperm sayısını artırıcı özelliği vardır. Akciğer kanserine karşı koruyucu etki gösterir. İktidarsızlığa ve sperm azlığına karşı çok faydalıdır.

Özellikle çocukların zeka ve kemik gelişimini destekler. Vücudu şişmanlatır ve kan yapar. Göğsü yumuşatır, balgam söker ve bronşları boşaltır. Nefes darlığına karşı çok etkili olan keçiboynuzu bronşları açar, göğsü yumuşatır ve göğüs ağrısını azaltır. Çiğ olarak keçiboynuzu yemek iyi huylu prostat büyümesine karşı yararlıdır. Bu soruna yol açan 5-alpha-reductase enziminin aktivitesini düşüren palmitic acid ve stearic acid gibi etken maddeler içerir.

Keçiboynuzu nasıl kullanılır?

Meyveleri taze ve kuru olarak yenir. Çekirdeklerinden de yararlanılır. Yaprakları ve dalları kurutulup kaynatılarak keçiboynuzu çayı yapılabilir. Ayrıca, keçiboynuzu pekmezi yapılır. Hergün düzenli olarak Keçiboynuzu pekmezi yiyerek yapılacak keçiboynuzu kürü özellikle kansızlık çekenlere ve sperm azlığı şikayeti olanlara çok yararlıdır. Keçiboynuzu çekirdeği öğütülüp suda kaynatıldıktan sonra lapa yapılarak vücuttaki şişkinlik ve yaralarar sürülürse çok faydası görülür. Bu lapa basur memelerine de sürülebilir.


Yorumlar (8)

muzaffer

28 Şubat 2011 saat 17:57    


keçi boynuzu boy uzatıyor mu uzatıyosa 1 ayda kaç santim uzatıyor

eylem

26 Mayıs 2011 saat 20:14    


keçi boynuzu özü saçı uzatıyormu?

melek

11 Ağustos 2011 saat 01:56    


boyumun daha hızlı uzaması için günde kaç tane tüketmem gerek?

cuneyt arkun

04 Nisan 2012 saat 11:34    


keçi boynuzu spermlere iyi geldiğini söylüyorsunuz peki penise bi faydası war mı?düzenli olarak kullandığımızda ayda kaç cm uzatır kalınlaştırır.. saygılar :)

yalçın

21 Ağustos 2012 saat 21:11    


mersinde keçiboynuzu yetiştiriyorum yeni mahsül keçi boynuzu çıktı el yapımıkeçiboynuzu pekmezlerimizede bi telefonla ulaşabilirsiniz. 0506 907 8610.şifalı günler

erhan

17 Şubat 2013 saat 22:42    


kecibuynuzu pekmezi cinsel ilişkiye iyi geliyormu kı

Murat SEVCAN

26 Şubat 2013 saat 12:38    


Viagra yerine keciboynuzu (harnud)tercih edin mutlu olun.Hem yan etkisi yok hem de uzun süreli..

Niyazi Karakaya

30 Ağustos 2013 saat 20:37    


Ben şurubunu ve tazesini yedim çok faydasını gördüm yaşım 48 kendimi 25 lik hisediyorum sizede tavsiye ederim en iyi keçi boynuzu Antalya da yetişir sipariş için 0532 6112952

Yorum Yapin

isim *

E-posta *

Site