Keçi Sedef Otu ve Faydaları

Keçi Sedef Otu ve Faydaları

Keçisedefi ve Faydaları

Keçi Sedef otu (Galega officinalis) Baklagiller familyasından Haziran – Ağustos ayları arasında açık mor renkli çiçekler açan, 1 metreye kadar boylanabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Adından da anlaşılacağı gibi keçilerin çok sevdiği bir bitkidir. Anne sütünü arttırdığı için Süt otu, kan şekerini düşürücü etkilerinden dolayı da Diyabet otu olarak da anılmaktadır. Tanen, galegin ve acı madde içerir.

Yetiştirildiği yerler: Keçisedefi otunun vatanı Doğu Akdeniz ülkeleri olup zamanla Avrupa ve Asyanın ılıman bölgelerine yayılmıştır. Türkiyenin genellikle Marmara ve Karadeniz bölgesinde ırmak, dere ve göl kenarları ve de nemli çimenliklerde yabani olarak yetişir.

Toplanması ve saklanması: Haziran ve Temmuz aylarında yerden az (5-10cm) yukarıdan kesilerek demetleri yapılır ve güneşli, havalı bir ortamda kurutulduktan sonra özel kaplarda (porselen, cam veya plastik) muhafaza edilir. sifalibitkilerinizcom

Keçi Sedefotunun Bilinen Yararları

  • Anne sütünü artırır.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Fazla kullanmamak gerekir.
  • Kan şekerini düşürücü etkileri ile şeker hastaları için faydalıdır.

Keçisedefi Nasıl Kullanılır?

Bitkinin çiçekli toprak üstü kısımları toplanıp kurutulduktan sonra sıcak suda demlenerek kullanılır. İnsanlarda bir yan etkiye rastlanmamakla birlikte, keçi sedefi otundan çok miktarda yiyen bazı koyunlarda zehirlenmeler görülebildiğinden dolayı, fazla kullanmamak faydalı olacaktır.

Çay: Kurutulmuş bitki karışımından (sap, yaprak ve çiçekleri) 1 tatlı kasığı alınıp 1 bardak kaynar suyun içine konur ve 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyondan, günde iki kez birer bardak içilir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.