Kedi Otu ve Faydaları

  • 4 Ağustos 2010
  • Yorum Yaz
  • 6.031 kez incelendi.
Kedi Otu ve Faydaları

Kedi Otu Kullanımı ve Faydaları

Kediotu (Valeriana officinalis), İki çeneklilerden, nemli yerlerde yetişen, pembe veya beyaz renkte çiçekler açan ve 1,5 metreye kadar uzayabilen, kök sapı hekimlikte kullanılan otsu bir bitkidir. Diğer isimleri Valeriana, Valeriane, Garden heliotrope ve Herbe aux chats olarak bilinir.

Kediler, kedi otunun köklerini kazıyarak çıkarırlar. Uçucu yağ, tanen, reçine, çeşitli alkaloidler, nişasta ve şeker içerir.

Toplanması ve saklanması: Kökleri Eylül ve Ekimde sökülerek yıkanır, kurutulur, nemden uzakta ve ışıktan uzakta muhafaza edilir. Kedi kökü kurutulurken sıcaklığın 40C°’nin üzerine çıkmaması gerekir. sifalibitkilerinizcom. Eğer bunun üzerinde bir ısı ile kurutulur ise birleşimindeki eter yağı etkisi yok olur.

Kedi Otunun Bilinen Yararları

Ateşi düşürür. Mikrop öldürücü etkileri vardır. Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır. Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etki gösterir. Yatıştırıcı etkisi ile stresi ve spazmları giderir. Sinirsel baş ağrılarına, çarpıntılara ve uykusuzluğa iyi gelir. Sara, nevrasteni, histeri gibi sinir rahatsızlıklarında faydalıdır. Gerginlik, telaş, korku ve stres gibi rahatsızlıklara karşı da kullanılır. Baş dönmesi, taşıt tutması ve heyecanlanma hallerinde kullanılır. Tıbbi kedi otunun kökünden elde edilen kediotu esansı isteri, kore ve epilepside kullanılır. Kedi otu kökünün insanı sakinleştirdiğine, beyni yatıştırdığına, uykusuzluğa karşı yararlı olduğu anksiete’yi azalttığı stresi giderdiği ve kasları gevşettiğine yönelik bir çok kanıt bulunmaktadır.

Kedi otu nasıl kullanılır?

Kedi otunun kökü sökülüp temizlendikten sonra parçalanıp kurutularak kullanılır. Parçalanmış kökler kaynatılarak suyu içilir. Kökünden elde edilen esans baş dönmesi, taşıt tutması ve heyecanlanma hallerinde faydalıdır. Taze yaprakları ezilip yaraların üzerine konursa iyileşmesine yardımcı olur.

Çay: İki kahve kaşığı kedi kökü demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmesi beklenir ve sonra süzülerek içilir.

Kedi otunun yan etkileri: Genel kullanım dozunun yan tesirleri çok azdır. Belirtilen dozdan daha fazla oranlarda alınması halinde huzursuzluk, baş ağrısı, görmede bulanıklık, sabahları halsizlik gibi durumlar görülebilir. Ayrıca, reçeteli uyku ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır. Devamlı kullanımlarda 4-6 haftada bir kullanıma ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde uyarıcı etki göstermeye neden olabilir. İki yaş altı çocuklar ile hamile ve emziren kadınlar kullanmamalıdır. Kedi otu hapı eczanelerde Valerian Root Extract adıyla satılmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.