Kedinanesi ve Faydaları

  • 6 Ağustos 2010
  • Yorum Yaz
  • 5.723 kez incelendi.
Kedinanesi ve Faydaları

Kedi Nanesi Yabani Sümbül ve Faydaları

Kedinanesi (Nepeta cataria), Ballıbabagiller familyasından; kırlarda yetişen beyaz ve pempemsi renkte çiçekler açan otsu bir bitkidir. İstanbul ve İç Anadolu bölgesinde görülür. Güneşli ya da az gölgeli yerleri ve süzek toprakları seven bitki her türlü toprakta yetişmekte ve tohumlarıyla çoğalmaktadır. sifalibitkilerinizcom. İstenirse ilkbaharda bitki bölünerek çoğaltılabilir ve kedilerden korunarak yetiştirilir.

Kedi nanesi bitkisinde strenellol, geraniol ve sitral adlı maddeleri içeren uçucu yağ, acı esanslar, tanen ve C vitamini bulunur. Nane kokulu yaprakları ve körpe sürgünleri bazı yerlerde salatalara katılır. Çeşni vermesi için yaprak ve sürgünleriyle etler ovulur. Kedi nanesi, bulunduğu bahçelere bal arılarını çeker.

Kedinanesinin toplanması: Kedi nanesinin yaprak ve çiçekleri yaz başı ya da sonbaharın başlarında toplanır. Gölgelik yerde özenle kurutulur.

Kedinanesinin Bilinen Yararları

İdrar söktürür. İktidarsızlığı giderir. Akne tedavisinde etkili olur. Bağırsak solucanlarını düşürür. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Ağrılı aybaşı kanamalarında faydalıdır. Antiseptik (mikrop kırıcı) etkisi bulunur. Spazm çözücüdür. Karın ağrılarını giderir. Hazmı kolaylaştırır. Mide kramplarını çözer. Bedeni rahatlatarak gevşetir. Sinirleri yatıştırır.

Şakakta duyumsanan rahatsızlığa ve baş ağrılarına iyi gelir. Astım grip ve bronşitin sebep olduğu nefes darlığını geçirir. Güçlü terletici etkisi bulunduğundan bronşit gibi hastalıklarda, ateşlilik durumlarında kullanılır ve kısa sürede beden ateşini düşürür.

Kedinanesi Nasıl Kullanılır?

2 tatlı kaşığı kurumuş bitki karışımı alınıp 1 bardak kaynar suda 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen infüzyondan günde üç kez birer bardak içilebilir.

Çıban tedavisinde kedi nanesinin körpe yaprakları ve çiçekli başağı ezilip yara lapası yapılır. Bu lapa çıbanlara sürülür. Akne, baş ağrısı ve şakakta duyumsanan rahatsızlıklar için yukarıda tarifi verilen infüzyon, ovuşturularak yüze ve şakaklara uygulanır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.