Kehribarın Faydaları

Kehribarın Faydaları

Amber veya Kehribarın Faydaları

Kehribar (Amber), Çamgiller (Pinaceae) familyasından, bir çam türü olan Pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesi.

Toplumlarda bazı süs eşya yapımında kullanılan Amber veya Kehribar, oğma ve sürtme sonucu hafif cisimleri çekme özelliği kazanan hemen hemen şeffaf, rengi açık sarıdan yakut kırmızısına kadar değişen kolay kırılabilir, fosilleşmiş veya yarı fosilleşmiş bir reçinedir. Kehribar bitki değildir, fakat bitkilerden elde edilir.

Kehribarın Bilinen Yararları

 • Mideye kuvvet verir.
 • Depresyonda faydalıdır.
 • Kalp çarpıntısına iyi gelir.
 • Ağrıyan yere konursa ağrıyı azaltır.
 • Vücuttaki elektriği alır ve gerginliği azaltır.
 • Zehirlenmelerde faydalıdır. Kanamaları durdurur.
 • Eski zamanlarda cinsel uyarıcı olarak kullanıldığı olmuştur.
 • Bal ve soğan ile macun yapılıp saçlara sürülürse dökülmelerini önler.
 • Soğuk algınlığı, astım ve bronşit rahatsızlıklarında boyna asmak faydalıdır.

Kehribar Nasıl Kullanılır?

Süs eşyası, takı ve koku verici olarak kullanılır. Kehribarın yaydığı sıcaklık enfeksiyonun yayılmasını önlediği ve soğuk algınlığını önlediği için, genelde boyunu çevresine takılır. Oldukça pahalı bir taş olduğundan, genellikle küpe gibi ufacık parçalar halinde satılırlar. sifalibitkilerinizcom. Amber aşırı saydamdır. Bünyesinde bulunan kalıntılar nedeniyle oldukça hareketlidir.

Başlıca iki çeşidi vardır. İlki kırmızımsı sarı veya içinde kırmızı bulunan sarı yani kehribar rengindedir. Bünyesinde böcek görünümlü ipliksi maddeler ve hava kabarcıkları bulunur.

İkiside donuk sarı renktedir. Bedenle teması halinde vücuda sıcaklık yayar. Ayrıca saydam olmayan cinsi de bulunmaktadır. Gerçek kehribarın en önemli özelliği yakıldığında etrafa çam kokusu yaymasıdır. Taklit kehribar, plastik, cam, sentetik çam sakızından imal edilir. Bedenin dokunduğu kısımda terlemeyle karışık kaşıntı oluşturur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

 1. sezgin dedi ki:

  usta bu taş nasıl fayda verir karşısına geçip oturacakmıyız yoksa sevip kucaklayacakmıyız bilgilendirirseniz memnun oluruz…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.