Kekik ve Faydaları

Kekik ve Faydaları

Kekik Kullanımı ve Faydaları

Kekik (Thymus vulgaris), İkiçenekliler sınıfının, ballıbabagiller familyasından; odunsu saplı, karşılıklı küçük yapraklı, sürüngen, çok yıllık timol kokulu alçak bir bitkidir. Diğer isimleri Anzer çayı, Beyaz kekik  ve Thym olarak bilinir.

İçeriğinde thymol vardır. Güney Amerika’da yetişen thymus vulgaris türünden hafif sarı renkli uçucu kekik yağı elde edilir. İçeriğinde timol ve karvakrol vardır. Midevi, idrar söktürücü ve antiseptik olarak kullanılır. Yurdumuzda yabani kekik ve başlı kekik çok miktarda yetişir. Ancak mercanköşk türlerinin çoğu da kekik yerine kullanılmaktadır. Açık pembe renkte çiçekler açan bitkinin yemeklere ve özellikle etlere farklı bir lezzet ve koku vermekte kullanılan bir baharatıdır.

Kekiğin Bilinen Yararları

İştah açar. Balgamı giderir. Sindirime faydalıdır. Zindelik hissi verir. Cinsel isteği kamçılar. Vücudu kuvvetlendirir. Kalp çarpıntılarını keser. Stres ve uykusuzluğa iyi gelir. Yemeklerin bozulmasını önler. Bağırsak iltihabını iyileştirir. Kolesterol miktarını düzenler. Şeker hastalığına karşı yararlıdır. Ağız kokusuna karşı gargarası yapılır. Tansiyonu geçici olarak yükseltir. Çocuklarda görülen kansızlığı giderir. Hastalıklara karşı direnme gücünü artırır. Hazmı kolaylaştırır, idrar ve gaz söktürür. sifalibitkilerinizcom

Salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Yorgunluk ve halsizliklerde banyosu faydalıdır. Kekik mide, karın ve baş ağrılarına karşı etkilidir. Böbreklerdeki ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Derideki yaralara ve böcek ısırıklarına sürülürse yararlı olur. Kan dolaşımını düzenler ve kan şekerini düşürür. Akne tedavisinde de temizleyici ve iyileştirici etkileri görülür. Kekik suyu gargarası ağız ve boğaz antiseptiği olarak faydalıdır.

Grip, beyin nezlesi ve anjinde şikayetlerin azalmasına yardımcıdır. Kekik suyu ile banyo romatizma ağrılarını dindirir. Özellikle iltihaplı yaraların temizliğinde ve iyileştirilmesinde etkili olur. Kekik yağı romatizma ağrılarını hafifletir ve vücuttaki diğer yağların parçalanmasını sağlar. Bağırsak kurtlarını düşürmeye ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur. Astım, bronşit, grip, nezle ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

Uyarı: Hamileler ve guatrı olanlar kullanmamalıdır. Alerjik bünyeye sahip olanların da kekik kullanması tavsiye edilmez.

Kekik Nasıl Kullanılır?

Kekik toz halinde, yağı çıkarılarak ve çayı yapılarak kullanılabilir. Kekik çayı vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Kekik çayı gevşemiş cilde sürülürse yararlı olur. Kekiği kaynatıp buharı ile buğu banyosu yapılırsa derideki gözenekleri açar. Toz kekik ile dişler fırçalanırsa diş etlerini kuvvetlendirir. Banyo suyuna kekik katılırsa romatizma ağrılarını hafifletir ve cilt hastalıklarına iyi gelir. Kekik, kimyon ve sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılarını kesmekte oldukça etkilidir.

Çay: Bitkiden 2 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suya dökülür. 10 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen çaydan, günde üç kez birer bardak içilir.

Banyo: 200 gr kekik 6 – 7 litre suda 12 saat bekletilip kaynama sıcaklığına kadar ısıtılıp süzülür ve banyo suyuna katılır. Banyodan sonra kurulanmadan bir havluya sarınıp kendinizi sıcak tutarak 1 saat dinlenilir. Zatüre ve akciğer iltihaplanmalarında 15 dakikalık kekik banyosu çok iyi gelir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.