Keraviye (karamankimyonu) ve Faydaları

Keraviye (karamankimyonu) ve Faydaları

Keraviye Karaman Kimyonu ve Faydaları

Keraviye, beyaz renkte çiçekler açan ve 1,5 metreye kadar boylanabilen, kazık köklü, otsu bir bitkidir. Diğer isimleri Karaman kimyonu, Frenk kimyonu, Carum carvi ve Caraway olarak bilinir. Sabit ve uçucu yağ içerir.

Yetiştirildiği yerler: Anayurdu Avrupa ile Batı Asya’dır. Ülkemizde Doğu Anadolu bölgesinde yetişir.

Toplanması ve saklanması: Bitkinin çiçek şemsiyeleri yaz ortasında toplanır. sifalibitkilerinizcom. Güneşte kurutularak olgunlaştırılıp, başağı tutularak silkelenip tohumların dökülmesi sağlanır.

Keraviyenin Bilinen Yararları

İştah açar. Anne sütünü arttırır. Mide şikayetlerini azaltır. Mide ve bağırsak gazlarını önler. Kadınlarda aybaşı sancılarını hafifletir. Astım gibi solunum sistemi rahatsızlıklarında da faydalıdır. İdrar söktürür ve özellikle yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Frenk kimyonu boğaz ağrılarında iyileştirici rol oynar. (Hazırlanan çay ile gargara yapılır.) Nefesin kokusunu da temizler. (Kuru frenk kimyonu tohumları ağızda çiğnenir.)

Keraviye Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş meyveleri ve meyvelerinden elde edilen keraviye yağı kullanılır.

Çay: Bitkinin tohumları 1 tatlı kaşığı alınıp ezilir. Bunların üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu şekilde elde edilen çaydan günde üç kez birer bardak içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.