Kestane ve Faydaları

Kestane ve Faydaları

Kestane ve Kestanenin Faydaları

Kestane (Castanea vesca), kayıngiller (Fagaceae) familyasından Castanea cinsini oluşturan ağaçların ve bu ağaçların yenilebilen meyvelerine verilen addır. Diğer isimleri Chestnut ve Chataignier olarak bilinir.

Kestane Besleyici ve kalori değeri yüksek bir besin olan kestane B1, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kestanede bol miktarda yağ ve protein bulunmaktadır. Ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum minerallerini de içermektedir.

Yetiştiği yerler: Vatanı Türkiye olan kestane Türkiye’nin genellikle Marmara, Eğe ve Karadeniz bölgesinde yetişir. sifalibitkileriniz

Toplanması ve saklanması: Yaprakları Mayıs ayından Ekime kadar toplanarak kurutulur ve kaldırılır. Meyveleri Eylül ve Ekim aylarında çatlayarak içindeki tohumları (kestaneleri) kendiliğinden yere dökülür ve buda toplanarak kurutulur ve nemsiz bir yerde muhafaza edilir.

Kestanenin Bilinen Yararları

İshali keser. Cinsel gücü arttırır. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Meyvesi, kasları kuvvetlendirir. Kandaki kolesterol oranını düşürür. Kansızlığı giderir. Varis ve basur şikayetlerini azaltır. Mideyi kuvvetlendirir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır.

Hastaların iyileşmelerini hızlandırır. Karaciğere ve mideye de faydalıdır. Karaciğer yorgunluğu ve şişliğini geçirir. Kabuklarının suda kaynatılması ile hazırlanan ilaç; ateş düşürür ve sinirleri yatıştırır.

Kestane Nasıl Kullanılır?

Kestane taze olarak yenebileceği gibi haşlanarak ve kebap yapılarak da yenebilir. Ayrıca kestanenin kabuğu ve ağacını kabuk ve yaprakları da kullanılır. Kestanenin kabukları haşlanıp suyu içilirse sinirleri yatıştırır ve ateşi düşürür. Bütün bu yararları yanında kestane, yüksek tansiyon ve damar sertliği şikayeti olanlara ve şeker hastalarına tavsiye edilmez.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. gülseren dedi ki:

    Bilgiler için teşekkürler çok faydalı.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.