Kılıç Otu ve Faydaları

Kılıç Otu ve Faydaları

Kılıçotu Kullanımı ve Faydaları

Kılıç otu Kılıçotugiller familyasından; Mayıs – Eylül ayları arasında sarı renkli çiçekler açan, 30 – 100 cm boyunda çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları sapsızdır. Koyu yeşildir. Çiçekleri dallarının ucundadır. Çiçek dallarında; pinen, cadinen, tanen, reçine, zamk, acı maddeler ve boya maddeleri vardır.

Diğer isimleri Binbirdelikotu, Sarıkantaron, Koyunkıran, Kuzukıran, Yara otu, Hypericum perforatum ve Klamath weed olarak bilinir.

Yetiştirildiği yerler: Türkiye’nin iklimi Kılıçotu için en uygun iklimdir. Yurdumuzda 70 çeşit Kılıç otunun yetiştiği bilinmektedir. Türkiye’de yabani olarak yetişir.

Toplanması ve saklanması: Kılıçotu Hazirandan Eylüle kadar (çiçek açmaya başladığı zamanda yani Haziran ayında toplanması daha uygun olur.) tüm toprak üstü bölümleri toplanarak kurutulur ve kaldırılır.

Kılıç Otunun Bilinen Yararları

İştahı açar. Ateşi düşürür. Vücudu kuvvetlendirir. Nezle ve bronşite faydalıdır. İdrar ve balgam söktürür. Sinirleri yatıştırır. Hafif uyku vericidir. Yaraların iyileşmesinde yardımcı olur. Adet sancılarını hafifletir, kas gevşetici etkisi vardır. Menepoz sıkıntılarına karşı rahatlatma yapar. Ülser ve gastrit şikayetlerinde iyileşmeyi hızlandırır.

Antiseptik ve yara iyileştiricidir. Sinirsel altını ıslatmalarda, uykusuzluk, korku ve gerginliğe faydalıdır. Özellikle, hafif ve orta şiddetli depresyon şikayeti olanlar için oldukça faydalıdır. Ciltteki yangılar, berelenme, varikosel ağrıları, hafif yanık ve güneş yanıklarına iyi gelir. Astım, mide ülseri, midede asit fazlalığı, akciğer hastalıkları, damar sertliği ve sinir iltihaplarında da faydalıdır.

Kılıç Otu Nasıl Kullanılır?

Toprak üstünde kalan kısımları kurutularak kaynatılmak suretiyle veya yaş ya da kuru olarak zeytinyağında 2 hafta kadar bekletilerek kullanılır. Zeytinyağı ile merhem haline getirilerek yaralara sürüldüğünde yara bölgesindeki mikropları öldürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Kılıç otu, çay gibi kaynatılıp içilebilir. Kılıç otu çayı, düzenli olarak kullanıldığında sıkıntı ve stresi giderici etkisi ile hafif depresyonlarda, çocuklarda gece korkusu ve altını ıslatmalarda faydalı olur. sifalibitkilerinizcom

Çay: 1-2 tatlı kaşığı kurumuş bitki karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek hazırlanan çaydan günde üç kez birer bardak içilir.

Yağı: Kılıç otunun gonca, çiçek, yaprak ver taze sürgünlerinden 100 gr bir şişeye konur ve üzerine 250 gr 1. kalite zeytinyağı ilave edilir. Şişe pencere önünde 4-6 hafta bekletildikten sonra süzülerek Kılıç yağı elde edilir. Bu yağ genellikle haricen masaj yağı olarak kullanılır.

Uyarı: Kılıç otu çayı, tentürü, drajesi veya damlasını kullanırken güneş altında fazla kalınmamalı zira deride kaşıntı ve kabarcıklar oluşturabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.