Kimyon ve Faydaları

Kimyon ve Faydaları

Kimyon Kullanımı ve Faydaları

Kimyon (Cuminum cyminum), Maydanozgiller familyasından; Mayıs – Haziran aylarında bayez veya pembemsi çiçekler açan, 15 – 20 cm boyunda, bir yıllık otsu bir bitkidir. Diğer isimleri Kyminon, Cummin ve Carum carvi olarak bilinir.

Kimyonun Anavatanı Mısır’dır. Yaprakları dar ince şeritler halinde parçalıdır. Çiçekleri 3-5 saplı şemsiye durumundadır. Meyveleri ovaldir. İçeriğinde, reçine, sabit ve uçucu yağlar vardır. Keskin, hoş kokuludur. Tohumları baharat olarak kullanılır. Tohumlarından kimyon yağı çıkarılır. Kimyon, özellikle demir minerali açısından zengindir.

Yetiştirildiği yerler: Anayurdu Akdeniz havzası ile Mısır olan kimyon, ülkemizde Orta Anadolu’da Eskişehir ve Konya dolaylarında üretilir.

Toplanması ve saklanması: Hazirandan Eylüle kadar bitkinin çiçek şemsiyeleri tam olgunlaşmadan önce kesilip alınır. Bunlar gölge ve havadar bir yerde kurutulur. Yere serilen temiz bir bezin üzerine bu şemsiyeler silkelenir.

Kimyonun Bilinen Yararları

Anne sütünü artırır. Kolesterol oranını azaltır. İdrar ve gaz söktürücüdür. İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Romatizma ve şişmanlıkta faydalıdır. Kramp ve kalp rahatsızlıklarında faydalıdır. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Mide şişliğini azaltır ve mideyi kuvvetlendirir. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar.

Sinirleri yatıştırır ve yüksek tansiyonu düşürür. Sinirsel baş dönmelerini keser. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Nefes darlığı, prostat, şeker hastalığı ve romatizmada faydalıdır. Vücudu terleterek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Ağız kokusu ve bebeklerde sindirim zorluğu gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır. Kimyon yağının antiseptik, antibakterial, hazmı kolaylaştırıcı, idrar arttırıcı ve uyarıcı özellikleri vardır.

Uyarı: Hamileler kullanmamalıdır. Hassas mideli kişilerde tahrişe neden olabilir.

Kimyon Nasıl Kullanılır?

Genellikle koku ve tat vermek için özellikle et yemeklerinde ve tatlılarda kullanılır. İlaç olarak kullanımı direk toz halinde veya suyla kaynatılarak yapılır. Sirke ve su ile kaynatılıp içilirse nefes darlığına karşı faydalı olur. İltihaplı yaraların üzerine konursa iyileşmesine yardımcı olur. Kimyon yağı adale ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Kimyon yağı hamilelikte kullanılmamalıdır. Ayrıca, kimyon yağı sürülen bölgeyi güneşten korumak gerekir.

Kimyon çayı: 1 kahve kaşığı hafifçe ezilmiş kimyon tohumu bir bardak suyla haşlandıktan sonra yaklaşık olarak 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. İştahsızlık için yemeklerden önce şişkinlik içinse yemekten sonra içilmesi gerekir. Tohumunun çay yapmadan hemen önce öğütülerek çayın hazırlanması gerekir. Bu şekilde elde edilen çaydan günde iki kez sabah ve akşam yemeklerinden önce birer bardak içilir.

Güzellik için: Hazırlanan çay ile yüz yıkanırsa yüzü güzelleştirir. sifalibitkilerinizcom

Not: Öğütülmüş şekilde hazır satılan kimyon alınmamalıdır. Kimyon tohumu öğütüldükten sonra 24 saat içerinde kullanılmalıdır. Frenk kimyonu her zaman kullanımdan hemen önce ezilmelidir.

Kimyon yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.