Kiraz ve Faydaları

Kiraz ve Faydaları

Kiraz Mevyesi, Kiraz Sapı ve Faydaları

Kiraz (Prunus avium), gülgiller (Rosaceae) familyasından olup A, C ve B vitaminleri ile potasyum, magnezyum, sodyum, kireç, çinko ve demir mineralleri bulunan, sulu ve şekerli bir meyvedir.

Türkiye’nin çok farklı fiziki koşulları nedeniyle, bölgeler arasında kirazın olgunlaşması bakımından 1.5 aya varan farklılıklar görüle- bilmektedir. Modern tarım uygulamalarının başlanmasıyla birlikte kirazda verim ve kalite de artmaktadır. Türkiyede en kaliteli kirazlar Torosların kuzey yamaçlarında, Göksu Nehrinin kaynağında yer alan Korualan Kasabasında, Mernek Köyüne bağlı Çile dağının eteklerinde İbrim Sarıoluk Mevkiinde Mernek Yaylasında ve Afyon’un Çay ilçesinin Eber Kasabasında yetişir. Kiraz yetiştiriciliği ve üretimi olarak Afyonkarahisar ili Sultandağı ve Çay ilçeleri Konya Ereğli yöreside çok meşhurdur.

Kirazın Bilinen Yararları

Kabukları ishali keser. Sinirleri kuvvetlendirir. Ateşi düşürür. Susuzluğu giderir. İdrar söktürür. Kabızlığı giderir. Böbrek kumu ve taşı varsa döker. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Çiçekleri göğsü yumuşatır ve öksürüğü giderir. Böbreklerde kum ve taşların oluşumunu önler. Kanı temizler ve sivilce gibi cilt sorunlarını önler. Böbreklerin etkili bir şekilde çalışmasına yardım eder. Kolesterolü ve kan şekerini düşürür. Safra akışını normale döndürür. Karaciğer şişliğine iyi gelir. Böbreklerde biriken zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. sifalibitkilerinizcom. Ayrıca kirazın bir diğer özelliği de çok iyi bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olmasıdır. Damar sertliğine, nikris, romatizma, gut hastalığı, mafsal kireçlenmesinde ve dizanteriye iyi gelir.

Kiraz Nasıl Kullanılır?

Kirazın meyvesinin dışında çiçekleri, sapları ve yaprakları da kullanılır. Sapları kurutulduktan sonra kaynatılıp çay yapılırsa idrar söktürür ve vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Kiraz çiçeği kaynatılıp suyu içilirse nezleye ve öksürüğe iyi gelir. Kiraz suyu derideki kırışıklıkları gidermekte etkilidir. Pembe kiraz ezilerek yıpranmış ciltlere maske yapılabilir. Kabuğu peklik verici ve ateş düşürücüdür. Bunun için kiraz ağacın gövde veya dallarının kabuğu soyulup kaynatılarak dekoksiyonu yapılır ve içilir. Kaynar suya daldırılan yaprakların demlendirilmesiyle hazırlanan infüzyonu içilir. Yapraklan müshildir.

Çiçekleri göğsü yumuşatır ve öksürüğü geçirir. Bunun için ağacın çiçekleri kaynar suya daldırılıp demlendirilerek yapılan infüzyonu içilir. Bunun için 15 – 20 gr kadar kiraz çiçeği bir litre suda 15 dakika haşlanmalıdır.

Kiraz sapının faydaları: Kiraz sapları idrar söktürücü etkiye sahiptir. Toksin atıcı ve dolaşımı kolaylaştırıcı özelliği kiraz sapının faydası arasındadır. Adet dönemlerindeki ödemler için kurutulmuş kiraz sapı kürü yararlıdır.

Kiraz yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.