Kırkkilit Otu ve Faydaları

Kırkkilit Otu ve Faydaları

Kırkkilitotu Kullanımı ve Faydaları

Kırkkilit Otu (Equisetum arvense) Atkuyruğugillerden; kök sapı ömürlü olan, nemli yerlerde yetişen bir bitkidir. Acı madde, saponin, tanen, silisik asit, çeşitli alkoloidler ve potasyum içerir.

Toplanması ve kurutulması: Çay için toplanacak yaz sürgünleri (Equisetum, 25 – 60 cm yükseklikte ve sapı 3 – 6 mm civarında olan türlerdir. Mayıs – Haziran döneminde, henüz canlı yeşil rengini korurken, sapın toprağa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. Bitkide sonbahara hastalık gözükebilir. Hastalıklı bitkiler toplanmamalıdır. İyi kurumuş bitki gevrekleşerek çıtır çıtır kırılır. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örgüye serilerek 1 – 2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır.

Kırkkilit Otunun Bilinen Yararları

Kanı temizler. Saçı besler ve kepeği önler. Kronik öksürükte faydalıdır. Sindirim sistemini güçlendirir. İdrar ve balgam söktürücüdür. İdrar torbasındaki iltihabı giderir. Ödem giderici etkiside bulunmaktadır. Romatizma ve nikris şikayetlerini azaltır. Ağız ve bademcik iltihaplarında faydalıdır. Vücut direncini arttırır. Yaraların ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır. Böbrekleri temizler ve böbreklerde oluşan kum ve taşları dökmeye yardımcı olur. Kaşıntılı egzamalarda, kabuklu, iltihaplı, kılları dökülmüş olsa bile, atkuyruğu kaynama suyu ile yapılan banyolar veya kompresler büyük yardim sağlar.

Kırkkilit Otu Nasıl Kullanılır?

Kırkkilit bitkisinin toprak üstünde kalan kısımları kurutulup kaynatılmak suretiyle çay ve gargara olarak ya da haricen kullanılır. Pek çok faydalı etkiyi çay olarak içildiğinde gösterir. Ayrıca, Kırkkilit suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su, haricen egzama, sivilce, yara, çıban ve kıl dibi iltihaplarına karşı kullanılabilir. Bu su gargara olarak ise boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarına karşı faydalıdır. Kökler zehirli olduğundan toplanırken sürgünlere karışmamasına dikkat edilmelidir.

Çay: 1-2 çay kaşığı bitkinin taze veya kuru yaz sürgünü 150 ml. suda 3 – 5 dak.kaynatilir. Sonra 15 dakika demlenir, süzülür. sifalibitkilerinizcom

Uyarı: Tavsiye edilen miktardan fazla kullanılmamalıdır. Kırkkilit otunun bazı türleri zehirlidir. Kullanırken dikkat edilmeli ve uzman kişilere danışılmalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 10 yorum yapıldı:

 1. CEM dedi ki:

  iyi de nerde bulunur bu ot yaaa

 2. EjjeNNa dedi ki:

  Aktarlardan bulabilirsiniz.

 3. yalçın dedi ki:

  Merhabalar arkadaşlar ben mersinde aktarcılıkla uğraşıyorum. mersinde köylerden kırkilit otu nu taze bir şekilde toplatıyorum. elimde yeteri miktarda var ihtiyacı olan arkadaşlara yardımcı olmak isterim. yararlı çok dogal bi güzellik, size tavsiyem kimyasal ürünlerden kesinlikle kaçının dogal bitkilerden faydalanın yan etkisi kalıcı ters etkileri yoktur. çok uygun fiyata bi telefonla kargoyla adrese teslim. telefon; 0506 907 8610 kesinlikle memnun kalacaksınız .. geçmiş olsun..

 4. hilal dedi ki:

  ben saç dökülmesi sorunlarım için aktardan aldıgım şampuanı almaya gitmiştim oranın tezgehtarı olan bayan ısrarla faydalarından bahsederek almama sebeb oldu araştırmadan kullanmak istemedim

 5. yalçın dedi ki:

  taze gölgede kurutttuğum kırkkilit otunu 05069078610 numaralı telfnmdan arayarak temin edebilirsiniz üstelik 3 iş günü içerisinde adrese teslim.. şifalı günler..

 6. yakup dedi ki:

  yalçın bey peki zehirli olup olmadığı nasıl biliniyor tarsus dan temin ettik biraz ama kullanımını bilmiyoruz mide kanseri olan babam ve ben kullanacağız benim de ülser mide mi deldi ameliyat geçirdim yan etki ne yapabilir veya nasıl kullanılır faydası olur mu babam kemoyerapi alıyor ona faydası var ama kendim için ne yapabilirim onu teşekkür ederim şimdiden

 7. özge dedi ki:

  bu ot murgul artvin taraflarında yaygın olan bir bitki türüdür. 😀

 8. Enver KUYUCUOĞLU dedi ki:

  Bilmediğiniz kişilerden bitki ve ona benzerleri almayın, bu işi bilinçli bir şekilde yapan,ki bende orda tedavi gördüm ve rahatsızlığım tamamen geçti. Ömer COŞKUN bey yada Zühal Hanım 03924702020 Sıpariş ve bilgi alma hattı, dikkatinizi çekerim ben TC değilim KKTC vatandaşıyım

 9. ahmet dedi ki:

  Bazı kişiler para hırsıyla hemen böyle yerlere telefon numaralarını yazıyor ya. İşte öyle basit insancıklara çok gülüyorum. Kırkkilit bitkisi her yerde var zaten sizemi kaldı güya bulup ta milleti soymak. Bitkisel alanda benim şimdiye kadar tanıdığım ve bilgili olduklarına inandığım 2 kişi var. İbrahim adnan saraçoğlu ile ibrahim gökçek.

 10. ahmet dedi ki:

  atkuyruğu otu saç dökülmesi ve diş eti hastalıkları, diş ağrısına birebir. Ben eczanelerde satılan Nutraxin’ in atkuyruğu çayını demliyorum (1 yemek kaşığı at kuyruğu üzerine 1 su bardağı su ilave edip 15 dk. ağzı kapalı bir şekilde demlenmeye bırakıp sonrada süzülerek içiyorum ).Çok iyi geliyor. Tavsiye ederim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.