Kırlangıç Otu ve Faydaları

Kırlangıç Otu ve Faydaları

Kırlangıçotu Kullanımı ve Faydaları

Kırlangıç otu (Chelidonium majus), sarı renkte çiçekler açan ve 70-80 cm ‘ye kadar boylanabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Diğer ismi Kaşıntı otu olarak bilinir. Uçucu yağ, sarı renkli bir boya maddesi, berberin ve çeşitli alkaloitler ve flavonlar içermektedir.

Kırlangıç Otunun Bilinen Yararları

Spazm çözücüdür. Sindirimi kolaylaştırır. Öksürük şikayetlerini azaltır. İdrar ve balgam söktürücüdür. İshal, melankoli, korkuya karşı kullanılır. Yatıştırıcı ve uyuşturucu etkilere sahiptir. Bu otun sütü siğil ve nasırların tedavisinde kullanılır. Basur şikayetlerini azaltır. Katarakt gibi göz hastalıklarına karşı faydalıdır. Özellikle sütü cilt hastalıklarına karşı faydalıdır. Karaciğer iltihabı, akciğer iltihabında fayda sağlar. Hepatit (sarılık), safra kesesi iltihabı, safra taşlarına karşı kullanılır. Kanı temizler ve kan yapımını destekler. Bu etkileri ile lösemiye karşı faydalıdır.

Kırlangıç Otu Nasıl Kullanılır?

Taze bitkinin toprak üstü kısımları kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanabileceği gibi bitkinin içerisindeki özsu da kullanılabilir. Ayrıca, bitkinin tentürü de hazırlanabilir. sifalibitkilerinizcom

Çay: İki kahve kaşığı demliğe konur. Üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir. 5-10 dk demlenmesi beklenir ve sonra süzülerek içilir.

Tentür: Kırlangıç otunun sadece kökü tentür yapımında kullanılır. Sökülen köklerinden 100 gr yıkanıp temizlendikten sonra ince ince kıyılarak bir şişeye doldurulur ve üzerine 500 ml %70′lik Etanol ilave edilir. Şişe iki günde bir çalkalanır, 6-8 hafta sonra süzülerek Tentür hazırlanır ve hazırlandıktan sonra güneş ışınlarından uzakta muhafaza etmek gerekir.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.