Kivi ve Faydaları

Kivi ve Faydaları

Kivi Meyvesi ve Faydaları

Kivi A ve C vitaminleri ile potasyum açısından çok zengin bir meyve olan kivi, ayrıca kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller açısından da zengindir. Besleyici değeri yüksek bir besin olan kivinin bir tanesi ile günlük A ve C vitamini ihtiyacı karşılanabilmektedir. (1 adet kivi=46 kalori)

Kivinin Bilinen Yararları

Antioksidan özelliği vardır. Kan şekeri kontrolü için yararlıdır. Karaciğeri çalıştırır ve kanı temizler. Kılcal damar yapısını kuvvetlendirir. Yaşlanmanın ciltteki belirtilerini azaltır. Kivinin bitkisel besinleri DNA’yı korur. Nefes açıcı etkisi ile astımlılara faydalıdır. Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansızlığa ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. sifalibitkilerinizcom. Kan basıncını dengeler. Nezle ve grip gibi soğuk algınlıklarına iyi gelir. Tansiyonu ve kandaki kolesterol oranını düşürür. Lif açısından da zengin bir besin olan kivi bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Başta göğüs kanseri olmak üzere, kanser oluşumuna ve ilerlemesine karşı koruyucudur. Kolon kanserini engellenmesine yardımcı olmaktadır.

Kivi Nasıl Kullanılır?

Kivinin meyvesi yenebileceği gibi cilt bakımı için de kullanılır. Dilimlenmiş kivi cilde konursa cildi besler ve nemlendirir. Ayrıca, kivi ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra elde edilen püre yıpranmış ve kırışmış ciltler için maske olarak kullanılabilir.

Uyarı: Kivideki actinidin enzimi bazı kişilerde alerjik etki yaparak dudaklarda şişme, kaşınma, gözde ve burunda kaşıntıya neden olabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.