Kızılcık ve Faydaları

Kızılcık ve Faydaları

Kızılcık Kullanımı ve Faydaları

Kızılcık ya da ergen, (Cornus mas), kızılcıkgiller (Cornaceae) familyasından 5-6 metre yüksekliğinde, çalı şeklinde sarı çiçekli bir ağaçtır. Diğer isimleri Cornus, Cornouille olarak bilinir. Kızılcık ağacının kırmızı renkli ve oval meyvesi C vitamini açısından çok zengindir.

Kızılcığın Bilinen Yararları

Gazı önler. Kabızlık yapar. Şurubu vücuda kuvvet verir. Uykusuzluk sorunları için kullanılabilir. İltihaplanmayı önler ve alerjileri azaltır. İdrar yolu enfeksiyonlarında yardımcıdır. Mikrop öldürücüdür. Ağız yaralarını geçirir. Kızılcık şerbeti idrardaki asit miktarını arttırır. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. sifalibitkilerinizcom

Bağırsak yaralarına iyi gelir. Mideye kuvvet verir. Mide ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı koruyucudur. Ateş düşürücü etkisi ile özellikle menopozda faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücut direncini arttırır. Kızılcık içerdiği antioksidanlarla kansere karşı koruyucudur. Kızılcıkta bulunan proantosiyadin, mesane duvarına yapışan zararlı bakterileri durdurur. Kızılcık ağacının kabukları ishali kesmeye yardımcı olurken, meyveleri ise ishal yapıcıdır.

Kızılcık Nasıl Kullanılır?

Kızılcığın kabukları ve meyvesi kullanılır. Yaprağı ezilip yaraya sürülürse iyileşmesine yardımcı olur. Meyvelerinde kızılcık reçeli, kompostosu ve hoşafı yapılır. Kızılcık suyu uykusuzluğa iyi gelir. Kızılcık şurubu vücuda kuvvet verir. Kızılcık ağacının dış kabukları kaynatılarak etkili bir ateş düşürücü elde edilir. Ayrıca, Kabukları toz haline getirilip yaraların üzerine mikrop öldürücü olarak serpilebilir.

50 gr. kızılcık 1 litre suda 15 dakika kaynatılır. Elde edilen mayi su yerine içilir. Ayrıca ağaç kabuklarından 1 kahve kaşığı 300 gr. suda 10 dakika kaynatılır. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.