Koka Ağacı ve Faydaları

Koka Ağacı ve Faydaları

Koka Ağacı Kullanımı ve Faydaları

Koka ağacı (Erythroxylon coca), kokaağacıgiller familyasından küçük, sarımtırak çiçekleri olan, 2-3 metre boyunda, çalı tipli bir ağaçtır. Tanen, uçucu yağ, çeşitli alkaloitler ve kokain içerir. Bolivya, Peru, Cava ve Sri Lanka gibi tropik bölgelerde yetişir.

Meyveleri tek çekirdekli olup kırmızı kiraza benzer. Yaprakları kokain ve başka maddeler taşır. Kurutulmuş yapraklarına koka adı verilir. And Dağlarında yabani olarak yetişmekle beraber, yaprakları için özel olarak da yetiştirilmektedir.

Kokanın Bilinen Yararları

Dayanıklılığı arttırır. Uyarıcı ve kuvvet vericidir. Kişiye güven duygusu verir. Bütün bu etkilerinin temel nedeni, içerdiği Kokain adlı kimyasaldır. Kokain bağımlılık yapar ve zamanla gerginlik, sıkıntı, öfke, saldırganlık gibi olumsuz etkilere yol açmaktadır. Bu nedenle, ticareti yasaklanmıştır.

Koka Nasıl Kullanılır?

Kokanın yaprakları kullanılır. Ayrıca, kola ile birlikte gazlı içecek yapımında da kullanılır.

Koka ağacı çok sert bir yapıya sahip olması sebebiyle meraklıları tarafından çok iyi bilinen ve kıymetli olan koka tesbihi yapımında kullanılır. Bu tesbihler Osmanlı’da da kullanılmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. suzan kaya dedi ki:

  koka tohumunu nerden bulabiliriz?

 2. Hasan Özan dedi ki:

  Arkadaslar bu koka tohumunu nasıl bulabiliriz. Bitkinin çiçeği bize gerekli. hasta bir akrabamiz var. Eski bir hekim bu hastalığa iyi geldiğini beyan etti. Lütfen yardımcı olunuz.

 3. ugur dedi ki:

  arkadaslar tohum ıcın bılgı verırsenız 5 46 .668.7828 nodan ulasırsanız tedavı ıcın acıl tohumuna ihtiyacımız var numaradan ararsanız

 4. Cocaine Prince dedi ki:

  Nerden bulabliriz bu tohumunu? İlla Kolombiya’ya mı gidelim

 5. mehmet duvan dedi ki:

  selamlar bende bulunur isterseniz bitki setilinide gonderebilirim ben bu isi yapiyorum ayrica resmini cekip gonderebilirim tlf no..0545 769 31 13

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.