Kokulu Yonca ve Faydaları

Kokulu Yonca ve Faydaları

Kokulu Yonca Kullanımı ve Faydaları

Kokulu yonca (Melilotus officinalis), Baklagiller familyasından, Avrupa’da ve yurdumuzda yetişen, 30 – 100 cm boyunda, iki yıllık otsu bir bitkidir. Diğer isimleri Sarı yonca, Taş yoncası ve Bal yoncası olarak bilinir.

Kokulu yoncanın gövdesi silindir biçiminde olup tüysüz ve çok dallıdır. Yaprakları almaşık dizilişlidir. Sarı çiçekleri güzel kokuludur. Meyvesi 4 mm kadar boyunda 1-2 tohumludur. Çiçekli ve yapraklı dallarında kumarin, melilotik ve kumarik asitler ile uçucu bir yağ vardır.

Yetiştirildiği yerler: Yol kenarları, duvar dipleri, taşlı, kumlu topraklarda yabani olarak yetişen Kokulu yonca Türkiye’nin hemen her yöresinde yetiştirilebilir. sifalibitkilerinizcom

Toplanması ve saklanması: Yaprak, çiçek ve sürgünleri toplanarak 35 derecenin altında kurutulur. Kuruturken çok dikkat edilmeli, havalı ve güneşli bir yerde kurutulmalıdır.

Kokulu yoncanın bilinen yararları

  • Hafif kabız vericidir.
  • Vücuda rahatlık verir.
  • Romatizma ağrılarını dindirir.

Uyarı: Verilen tarife uyulmalıdır. Saklanması veya kurutulması sırasında küflenmiş olan bitki kullanılmamalıdır. Yoksa zehirlenmelere neden olabilir.

Kokulu yonca nasıl kullanılır?

Çay: İki kahve kaşığı kurutulmuş ince kıyılmış Kokulu yonca otundan demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir. 5-10 dk bekledikten sonra süzülerek içilir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.