Koni Çiçeği Ekinezya ve Faydaları

Koni Çiçeği Ekinezya ve Faydaları

Koni Çiçeği Ekinezya Kullanımı ve Faydaları

Koni Çiçeği (Echinacea purpurea), dünyanın en önemli şifalı bitkilerinden olup (soğuk algınlığı, grip, enfeksiyon, zayıf bağışıklık sistemi ve kanserden korunma gibi durumlarda); kuru toprak ve ovalar ile seyrek ormanlık arazilerde doğal olarak yetişen çok yıllık bir bitkidir. 1950′ den bu yana yapılan araştırmalara göre, bitkide bakteri, mikrop ve virüslere karşı oldukça etkili olan maddeler bulundu.

Bu maddelerin başlıcaları şöyledir; echinacoside, poli-sakkaritler (polysaccharides), poli-asetilenler (polyacetylenes), gliko-proteinler (glycoproteins), kafeik asit türevleri (Cichoric Acid), tri-glikosid (triglycoside), betain, seskiterenler (sesguiterpenes), karyofilen (caryophylene) dir. Bitki bu maddelere ek olarak bakır ve demir mineralleri ile tanenler, protein, yağ asitleri ve A, C, E vitaminleri de içermektedir.

Koni Çiçeğinin Bilinen Yararları

 • Soğuk algınlığının ilk belirtileri görüldüğünde veya öncesinde alınması etkisini daha da güçlendirir.
 • Bitki, üst solunum yolları enfeksiyonları ve sinüzit için de tedavi edici bir ajan olarak dikkate alınabilir.
 • Koni Çiçeği en yaygın iki viral hastalık olan soğuk algınlığı ve grip’ in önlenmesinde de büyük bir yardımcıdır.
 • T-hücre aktivitesini de hızlandırdığı için romatizmal artrit ve allerji gibi bağışıklık sistemi düzensizliklerinde de kullanılabilir. sifalibitkilerinizcom
 • Koni Çiçeği, hemen hemen tüm bulaşıcı hastalıklar için de fayda sağlayabilir. Çünkü araştırmalar Koni Çiçeği’ nin sağlıklı dokular ile zararlı mikro-organizmalar arasındaki doğal engeli (bariyer) yok eden bir enzimin oluşumunu önlediğini göstermiştir.
 • Koni Çiçeği, interferon üretimine de yardımcı olmaktadır. İnterferonlar günümüzde özellikle kanser tedavisinde dikkatleri yeniden üzerine çeken, glilko-protein yapısında bir madde olup; virüsle karşılaşan her türlü canlı tarafından hazırlanabilirler. İnterferonların en önemli etkileri, virüslerin çoğalmasını önleyebilmeleridir. Bu nedenle virüslerin yol açtığı grip, uçuk (herpes), deri ve ağızda kızarma, bademcik iltihabı ve genel olarak viral hastalıkların süresini kısaltma bakımından da interferonlar büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle Koni Çiçeği, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi semptomların şiddetini ve bunlara neden olan rahatsızlığın süresini de kısaltabilir.

Soğuk Algınlığı ve Alerji için Koni Çiçeği

Koni Çiçeği Ekinezya Çayı ve Hazırlanışı

Ekinezya bitkisi çayı yapılarak günde 3 fincan içilebilir. 1 litre sıcak suyun içerisine 3-4 tatlı kaşığı kuru koni çiçeği bitkisini ekleyip 2-3 dakika demleyip süzerek içebilirsiniz. Uzmanlar hiçbir bitkinin alışkanlık haline getirilmemesini öneriyor. Bu nedenle 15 gün tükettikten sonra mutlaka 1 ay ara verin Günde en fazla 3 fincan için fazlası da zararlı olacaktır. Sağlıklı günler.

Uyarı: Koni çiçeği çayı 1 gün içinde 3 fincandan fazla tüketilmemesi tavsiye edilir. Az görülmekle birlikte Koni Çiçeği bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Papatya ve diğer çiçeklere alerjisi bulunanlar ekinezya kullanmadan önce doktor tavsiyesine başvurmalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

 1. orkun dedi ki:

  Yağlı saçlar yüzünden yaz kış demeden her sabah saç yıkayarak sinüzüte yakalanmış bir insan olarak sizlere teşekkür ederim yalnız nasıl kullanılacağı hakkında bilgi yok mu acaba?

 2. elif dedi ki:

  Hazır kapsül olarak satılıyor Orkun, bir kutuda 60 kapsül falan olması lazım fiyatıda 40 tl civarı, nettede satan yerler bulabilirsin.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.