Köri ve Körinin Faydaları

Köri ve Körinin Faydaları

Köri Kullanımı ve Faydaları

Köri, başlıca Hindistan olmak üzere Güneydoğu Asya mutfağında yaygın olarak kullanılan ve tüketilmektedir. Köri ülkemizde çok fazla bilinen bir şey değildir. Birçok baharatın karıştırılmasıyla elde edilen Körinin içinde olan baharatlar arasında zencefil, zerdeçal, kimyon, sumak, karanfil, kişniş ve demirhindi gibi baharatlar yer almaktadır. sifalibitkilerinizcom

Özellikle beyaz etlerin yayında kullanılmaktadır. 1960’lı yılların sonunda ve 1970’li yılların başında bütün dünyaya yayılmıştır. Asyada genel olarak yemeklere sos olarak katılmaktadır. Özellikle tavuk ve et yemeklerinin vazgeçilmez sosu köri sosudur. Ama şöyle bir özelliği vardır. Tavuk veya ete kattığınız körinin kokusu ağır geliyorsa size üzerine hindistan cevizi sütü ekleyerek ağır kokuyu altedebilirsiniz.

Köri çok eski tarihlerden beri bilinen ve kullanılan baharattır. Köri kelimesinin kökeni ise hindistanın eski çağlarda kullanmış olduğu bir dile dayandığı rivayet edilir. Köri baharatının kullanılmaya başlandığı tarihler ise milattan önce 1700 yılları olduğu tahmin ediliyor. Yani çok eski tarihlerden beri günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Körinin Bilinen Yararları

 • Köri doyurucudur.
 • Sindirime yardımcı olur.
 • Köri çayla birlikte tüketilirse kilo vermeye yardımcı olur.
 • Çok fazla köri tüketen kişilerin kansere yakalanma oranını düşüktür.
 • Körinin içinde yer alan maddenin kanserin ilerlemesini durdurucu özelliği vardır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. Seçil Çelikelli dedi ki:

  Köriyi çok severim. Makarna ve tavukta çok kullanıyorum. Özel bir tadı olduğunu düşündüğüm bu baharatın bu kadar fazla yararının olduğunu bilmiyordum 🙂

 2. nil dedi ki:

  Bende köri sosunu çok beğeniyorum. İnsan yedikçe yiyesi geliyor. Restorandan söylüyordum, baharatını bulup internetten tarifini yazıp evde de denedim çok güzel. özellikle tavukla mantar ve tavukla süper.

 3. tülin dedi ki:

  Köri soslu tavuğu bir restorantta tatmıştım sonra körinin bir baharat olduğunu öğrendim ve tarifi alıp hemen yaptım gerçekten çok lezzetli.

 4. Ajira dedi ki:

  Kori sosu cipsle süper gidiyor.

 5. meraklı dedi ki:

  Köri sosunu aldım nasıl kullanıcam makarna ve tavukta kullanmak istiyorum ama nasıl kullanıcam bilmiyorum yardımcı olur musunuz ?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.