Köri ve Körinin Faydaları

Köri ve Körinin Faydaları

Köri Kullanımı ve Faydaları

Köri, başlıca Hindistan olmak üzere Güneydoğu Asya mutfağında yaygın olarak kullanılan ve tüketilmektedir. Köri ülkemizde çok fazla bilinen birşey değildir. Birçok baharatın karıştırılmasıyla elde edilen Körinin içinde olan baharatlar arasında zencefil, zerdeçal, kimyon, sumak, karanfil, kişniş ve demirhindi gibi baharatlar yer almaktadır.

Özellikle beyaz etlerin yayında kullanılmaktadır. 1960’lı yılların sonunda ve 1970’li yılların başında bütün dünyaya yayılmıştır. Asyada genel olarak yemeklere sos olarak katılmaktadır. Özellikle tavuk ve et yemeklerinin vazgeçilmez sosu köri sosudur. Ama şöyle bir özelliği vardır. Tavuk veya ete kattığınız körinin kokusu ağır geliyorsa size üzerine hindistan cevizi sütü ekleyerek ağır kokuyu altedebilirsiniz.

Köri çok eski tarihlerden beri bilinen ve kullanılan baharattır. Köri kelimesinin kökeni ise hindistanın eski çağlarda kullanmış olduğu bir dile dayandığı rivayet edilir. Köri baharatının kullanılmaya başlandığı tarihler ise milattan önce 1700 yılları olduğu tahmin ediliyor. Yani çok eski tarihlerden beri günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Sifalibitkileriniz

Körinin bilinen yararları

 • Köri doyurucudur.
 • Sindirime yardımcı olur.
 • Köri çayla birlikte tüketilirse kilo vermeye yardımcı olur.
 • Çok fazla köri tüketen kişilerin kansere yakalanma oranını düşüktür.
 • Körinin içinde yer alan maddenin kanserin ilerlemesini durdurucu özelliği vardır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. Seçil Çelikelli diyor ki:

  Köriyi çok severim. Makarna ve tavukta çok kullanıyorum.Özel bi tadı olduğunu düşündüğüm bu baharın bu kadar fazla yaraının olduğunu bilmiyordum :)

 2. nil diyor ki:

  bende köri sosunu çok beğeniyorum . insan yedikce yiyeysi geliyor. restorandan söylüyorudum . baharatını bulup internetten tarifini yazıp evdede denedim çok güzel. özellikle tavukla mantar ve tavukla süper.

 3. tülin diyor ki:

  köri soslu tavugu bır restıranda tatmıstım sonra körinin bir baharat olduğunu öğrendim ve tarifi alıp hemen yaptım gercekten çok lezzetlii.

 4. Ajira diyor ki:

  Kori sosu cipsle süper gidiyor.

 5. meraklı diyor ki:

  Köri sosunu aldım nasıl kullanıcam makarna ve tavukta kullanmak istiyorum ama nasıl kullanıcam bilmiyorum yardımcı olur musunuz ?

Yorum Yaz