Kudret Helvası ve Faydaları

Kudret Helvası ve Faydaları

Kudret Helvası Manna Nedir Faydaları Nelerdir?

Kudrethelvası (manna) bir çeşit dişbudak olan fraxinus ornus ağacının torba şeklinde ve içi sıvı dolu yerine yapılan kesiklerden çıkan sıvıdır. İçeriğinde mannit şekeri vardır. Yuvarlak, yassı, billuri, kuru parçalardır. Rengi soluk sarımsı ve içi beyazdır. Kokusu bala benzer. Lezzeti şekerlidir. Suda kolay erir. Mannit şekeri içerir.

Kudret helvası, bilhassa sıcak ülkelerde, ağustos aylarında gökten yağan tatlı bir mayidir. Baldan ve şekerden daha tatlı olduğu belirtilen helva, sadece meşe ağaçlarının yapraklarının üzerine yapışıyor. Helva, özüne zarar verecek yapraklara yapışmıyor. Helvanın, piyasadaki şeker ve tatlılara oranla içerdiği asit, oldukça az. sifalibitkilerinizcom

Kudret helvası diye bilinen onlarca farklı yiyeceğin iki ortak noktası var: Tatlı olmaları ve tıpkı Kitab-ı Mukaddes’te (Tevrat) anlatıldığı üzere yetiştirilmeden, gökten indirilmiş gibi kendiliğinden ortaya çıkmaları. Çoğu kudret helvası, neredeyse görünmeyecek kadar küçük böceklerin açtığı minik deliklerden sızan bitki özsuyunun kurumasıyla veya özsuyunu yiyen böceklerin salgıladığı tatlı sıvıyla oluşur.

Kudret Helvasının Bilinen Yararları

  • Bağırsakları yumuşatır.
  • Etkili bir müshil olan kudret helvası idrar söktürür ve kabızlığı giderir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.