Kudret Narı ve Faydaları

Kudret Narı ve Faydaları

Kudret Narı Kullanımı ve Faydaları

Kudretnarı (Momordica charantia) turuncu-sarı renkte, şişkin meyveleri olan, 1-2 metre yüksekliğinde, ince gövdeli, tırmanıcı bir bitkidir. 20 cm’ye kadar büyüyebilen meyvelerinin üzeri pürtüklüdür. Diğer isimleri Papara, Acayip elma, Balsam apple ve Momordica olarak bilinir.

Meyveleri momordican adında acı bir madde, uçucu yağ ve reçine içerir. Ayrıca, demir, kalsiyum, fosfor mineralleri ile B vitaminleri başta olmak üzere vitamin ve mineral bakımından da zengindir.

Yetiştirildiği yerler: Vatanının doğu Hindistan olduğu tahmin edilen kudretnarı Afrika ve Asyanın tropik bölgeleri ile Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerindede yetiştirilmektedir. sifalibitkilerinizcom. Türkiyenin genelikle Yalova ve Bursa civarında yetiştirilmektedir.

Toplanması ve saklanması: Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendiği gibi tohumlarından kudret narıyağı veya macunu yapılabilir.

Kudret Narının Bilinen Yararları

Hücre yeniler. Karaciğeri güçlendirir. Barsak tembelliğini giderir. Rahim yaralarına faydalıdır. Yanık ve yaralara lapası vurulur. Yaraların çabuk kapanmasını sağlar. Egzama, sedef ve çıban gibi cilt hastalıklarında faydalıdır. Yaprakları mide ağrısı, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir. Mide ve bağırsak ülseri şikayetlerini azaltır. Aynı zamanda yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein içerir. Kandaki şeker oranını düşürücü etkileri ile şeker hastalığına karşı faydalıdır. Kolit – Ülser – 12 parmak – Gastrit, Asit fazlası gibi mide-barsak sistemine bağlı tüm hastalıkları kalıcı ve kesin tedavi eder.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Kudret Narının olgunlaşan meyveleri bal ile karıştırılıp dahilen ya da zeytinyağı ile birlikte ezilerek haricen kullanılabilir. Meyvelerinin dışında bitkinin yaprakları ve kökleri de kullanılmaktadır.

Taze meyve için: Kudret narı, olgunları balla karıştırılarak tüketilebiliyor. Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyve, tabakta eziliyor, bir miktar balla karıştırılıp, sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı yeniliyor. Üzerine hiçbir şey kullanılmıyor.

Tazesinin olmadığı zaman: Önce çekirdekleri temizlenen kudret narı, küçük küçük doğrandıktan sonra bir kiloluk bala karıştırılıyor. Ağzı kapalı şekilde bir ay kadar bekletilen karışım, hafif sulanabilir. Bozuldu sanmayın. Şeker hastalarının bu karışımı almalarının sakıncalı olabileceğini, bu nedenle zeytinyağı ile kullanımın daha uygundur: Zeytinyağı, meyvenin içindeki etmenleri daha kolay emiyor.

Halis zeytinyağı içinde 6 ay bekletilen kudret narı ise her sabah bir çorba kaşığı tabağa konularak, 1 çorba kaşığı süzme balla karıştırılarak aç karna yeniliyor. Olgun meyveler bir kavanozun içerisine zeytinyağı ile konuyor. Ağzı kapatılan kavanoz bir ay bekletiliyor. Daha sonra aç karnına yemeklerden önce alınması öneriliyor. Hastanın rahatsızlığının şiddetine göre günde üç öğünden önce aç karnına bir kaşık alınabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. murat dedi ki:

    Süper ötesi bir site yapmışsınız çok teşekkürler bilgiler için.

  2. sevinc dedi ki:

    kudret narı ALLAHIN bir mucizesi kanseri bile silip atıyor gözümle gördüm komşumun ölüm yatağından ayağa kalktığını evimde hazırda yapılmış her zaman bulunduruyorum kendim yapıyorum 500gr kadar balın içine 2 tane kudret narını ezip karıştırıyorum 15 gün bekleterek her gün 1 yemek kaşığı eşim ve ben içiyoruz,kansere yakalanma riskini yok ediyor bünyeyi güçlendiriyor kanser hastaları hiç korkmadan deneyin hasta olanlar sabah 1 yemek kaşığı aç karnına yesinler kahvaltıyı yarım saat sonra yapsınlar ve gece yatmadan önce 1 yemek kaşığı daha yiyip yatacaklar..LÜTFEN DENEYİN

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.