Kurtayağı ve Faydaları

Kurtayağı ve Faydaları

Kurtayağı Kibritotu ve Faydaları

Kurtayağı (Lycopodium clavatum) Damarlı çiçeksizlerden, küçük yapraklarla örtülü ince bir sap görünüşünde olan bir bitkidir. Diğer isimleri Kipriotu, Göbektozu, Yer Yosunu, Lycopode olarak bilinir.

Kurtayağı kibritotunun en çok görülen şeklidir. Boyu 1 m kadardır. Sporlu başaklarından kurtayağı tozu denilen ve hekimlikte kullanılan sarı bir toz elde edilir.

Yetiştirildiği yerler: Avrupa ve Asya’nın ılıman ve soğuk bölgelerinde, genellikle nemli ormanlarda, sulak meralar veya bataklıklarda yabani olarak yetişir. Türkiye’nin Marmara ve Karadeniz bölgesinin nemli, sulak veya bataklık yörelerinde yetişir.

Toplanması ve saklanması: Temmuz-Ağustos aylarında sporlarından göbek tozu yapmak için başaklar, olgunluktan biraz önce toplanır. Kurutulmuş halde kuru ve nemsiz yerlerde saklanır. sifalibitkilerinizcom

Kurtayağının Bilinen Yararları

Ağrıları dindirir. Gut ve romatizma hastalarında iyi gelir. Böbrek kumu, idrar kesesi kramplarına iyi gelir. Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır. Kronik hemoroidlerde ve kabızlık çekenlerde faydalıdır. Kramplı yerlere sarıldığında çok çabuk kramplar çözülür. Karaciğer sirozunda çok yararlıdır. İdrar tutukluğunda dıştan bitkiyi sarmak iyi neticeler verir.

Böbrek ve safra kesesi taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Karaciğer iltihaplanması ve karaciğer dokusundaki şişlikler için faydalıdır. Uzun müddet yatan hastalarda yatmadan dolayı oluşan yaralara serpildiğinde iyileştirir.

Uyarı: Bitki kısmında sinir sistemini etkileyen alkoloidler olup doktor kontrolü olmadan çayı kullanılmaz. 1 hafta kullanımdan sonra 2 – 3 gün ara verilmelidir.

Kurtayağı Nasıl Kullanılır?

Çay: 1 çay kaşığı bitki 200 ml sıcak suda 3 – 4 dakika demlenir. Aç karnına sabah 1 fincan içilir.

Spor: Tohumların içinde rizinus denen bir yağ vardır. Süt tozunda 1/10 oranında ezilerek günde 3 defa, 1 çay kaşığının üçte biri kadar alınır.

Yastık: Bir yastık içine 100 – 300 gr konarak ağrıyan veya kramp giren bölgeye bölgeye bastırılarak bütün gece tutulur.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.